- Przestrzeń publiczna jest pod wieloma względami niedostosowana do potrzeb osób starszych: wysokie krawężniki, brak ławek, schody w najmniej spodziewanych miejscach, brak poręczy - to tylko niektóre niedogodności, z którymi osoby starsze muszą się mierzyć w mieście - wymienia Paweł Górny, przewodniczący stowarzyszenia Społeczny Rzecznik Pieszych. - Chcielibyśmy zobaczyć miasto oczami seniorów, tak, by przyjrzeć się ich potrzebom, a przy okazji także zachęcić ich do aktywności.
„Miasto przyjazne seniorom” to przede wszystkim cykl darmowych spacerów badawczych i warsztatów dla osób 65+. Zajęcia będą trwały od listopada tego roku do maja 2020.
- W ramach spacerów badawczych będziemy zastanawiać się nad możliwością wprowadzenia usprawnień i udogodnień, które ułatwiłyby poruszanie się seniorom po mieście - informują twórcy projektu. - Uczestnicy będą mogli wskazać w przestrzeni miejskiej problemy i bariery architektoniczne, z którymi borykają się w swoim otoczeniu na co dzień. Ich spostrzeżenia i wymagania przeanalizujemy wspólnie w ramach warsztatów i zastanowimy się, co można ulepszyć w Bydgoszczy.
Wszystkie spotkania w ramach projektu będą się odbywać się soboty od godz. 11. Spacery i warsztaty są bezpłatne i połączone z darmowym poczęstunkiem.
Pierwszy, pilotażowy spacer po Śródmieściu zaplanowano na 26 października. - Zaczynamy o godz. 10 w Bydgoskim Centrum Organizacji Pozarządowych i Wolontariatu, ul. Gdańska 5 - słyszymy.
Również tam, w każdy poniedziałek października, między godz. 16 a 18 można zasięgnąć informacji.
Projekt "Miasto przyjazne seniorom" jest przeznaczony dla wszystkich bydgoszczan, ale głównie dla osób w wieku 65+, w szczególności kierowany do takich, które na co dzień nie wychodzą z domu, znajdują się w niekorzystnej sytuacji materialnej lub zdrowotnej lub są w jakikolwiek sposób niesamodzielne.
Więcej informacji: 608 495 375 lub 661 226 240.
Smaki Kujaw i Pomorza odcinek 8
