Zobacz wideo: Zimowe atrakcje Bydgoszczy w sezonie 2021/2022
Jak mówi nam Anna Cicha z Warsztatu Terapii Zajęciowej przy Polskim Związku Niewidomych – WTZ Victoria w Bydgoszczy, warzyworki zostały wykonane w ramach ekoprojektu „Warzyworki, czyli drugie życie starych firan”. Celem było uszycie ekologicznych worów wielorazowego użytku, które można z powodzeniem wykorzystać podczas zakupów na warzywa i owoce - zamiast zanieczyszczających środowisko foliowych reklamówek.
W warsztatach uczestniczą osoby z niepełnosprawnościami, najczęściej intelektualnymi. To część ich rehabilitacji.
Około 800 ekoworków dla bydgoszczan
Uczestnicy warsztatów wykonali łącznie około 800 takich worków – w dwóch turach. Te następnie zostały przekazane do Urzędu Miasta Bydgoszczy. W poniedziałek, 6 grudnia, na Bydgoskim Jarmarku Świątecznym została zorganizowana akcja, w ramach której worki te zostały przekazane mieszkańcom.
- Powiedzmy sobie wprost: owoce i warzywa w foliówkach to obciach. W ramach naszych ekologicznych akcji mamy dla Was worki z firan zrobione przez Warsztat Terapii Zajęciowej przy Polskim Związku Niewidomych - WTZ VICTORIA – zapowiedział na Facebooku wiceprezydent Bydgoszczy Michał Sztybel.
Materiał do szycia woreczków pochodzi z firan z odzysku.
- Okres przedświątecznych przygotowań to idealna okazja do tego, by kupując warzywa i owoce zrezygnować z foliowych woreczków - podkreśla Marta Stachowiak, rzeczniczka prezydenta Bydgoszczy. - Przygotowaliśmy około 170 zestawów podwójnych worków, które zainspirują mieszkańców do ograniczenia zużycia foliowych opakowań i przygotowywania własnych warzyworków.
Bydgoszcz. Gdzie zgłaszać ekoprojekty?
Jak dodaje nasza rozmówczyni, działanie zostało zrealizowane w ramach Ekoprojektu. Jest to inicjatywa ogłoszona przez miasto w październiku tego roku. Szczegóły dotyczące zgłaszania przedsięwzięć dostępne są na stronie internetowej Czystej Bydgoszczy LINK.
