Drugie spotkanie komisji konkursowej, która miała wyłonić szefa nowego bydgoskiego teatru, trwało w środę. Katarzyna Figura, Paweł Łysak, Leonard Pietraszak oraz wiceprezydent Bydgoszczy Iwona Waszkiewicz oraz dyrektor Biura Kultury Bydgoskiej Magdalena Zdończyk zdecydowali, że do drugiego etapu przechodzą wszyscy kandydaci, czyli Agnieszka Jagiełło, Mariusz Napierała, Sławomir Czarnecki, Henryk Hryniewicki, Dariusz Kordek oraz Beata Waszak.
- Do kierowania teatrem komisja zarekomendowała pana Mariusza Napierałę - mówi Marta Stachowiak, rzeczniczka prezydenta Rafała Bruskiego. Prezydent w czwartek (29 sierpnia) zaakceptował rekomendację jurorów.
Czytaj także: Znamy nazwisko dyrektora Teatru Kameralnego w Bydgoszczy
Zgodnie ze wcześniejszymi zapowiedziami, Mariusz Napierała zostanie powołany na dyrektora teatru na cztery sezony artystyczne. Kim jest?
To bydgoszczanin, absolwent I Liceum Ogólnokształcącego. Studiował na gdańskiej Akademii Sztuk Pięknych, gdzie w 2000 r. uzyskał dyplom magistra sztuki. Od 2007 roku na stałe współpracuje z bydgoską Operą Nova, gdzie zrealizował kilka autorskich projektów scenografii, m.in. do „Pana Twardowskiego”, „Kopciuszka”, „Rusałki”, „Dziadka do orzechów” i „Magicznych zabawek”. Od 11 lat jest również autorem scenografii i kostiumów do Koncertów Sylwestrowo-Noworocznych w bydgoskiej operze.
Szef Teatru Kameralnego współpracuje także z Akademią Muzyczną w Bydgoszczy oraz z Teatrem Wielkim w Poznaniu, Operą Bałtycką w Gdańsku (tam pełnił funkcję zastępcy dyrektora), Teatrem Muzycznym Roma w Warszawie, Teatrem Muzycznym w Poznaniu, a także z Teatrem Dzieci Zagłębia im. Jana Dormana w Będzinie, Teatrem Maska w Rzeszowie i Teatrem Groteska w Krakowie.
Teatr Kameralny, który ma się skupić na działalności poświęconej dzieciom i młodzieży, zostanie otwarty na początku przyszłego roku. Po zakończeniu prac w obiekcie znajdą się między innymi duża sala teatralna z widownią na około 200 osób, a także: zaplecze garderobiane z sanitariatami, hol wejściowy z kasami i pomieszczeniami obsługi widzów, foyer oraz szatnie. Teatr Kameralny, zgodnie z decyzją podjętą przez Radę Miasta, jest już nową bydgoską instytucją kultury.
Równolegle z konkursem na dyrektora teatru miasto ogłosiło postępowanie konkursowe na szefa Parku Kultury, który powstanie w remontowanych właśnie Młynach Rothera. W tym wypadku konkurs również miał zostać rozstrzygnięty do końca sierpnia. Niestety, tak się nie stanie.
- Prezydent Bruski wydał niedawno zarządzenie zmieniające datę zakończenia procedury konkursowej - mówi Stachowiak. - Przedłużył ten termin do końca listopada tego roku.
Powód? Jak czytamy w uzasadnieniu zarządzenia „przedłużenie terminu (...) wynika z konieczności dostosowania harmonogramu prac komisji konkursowej do indywidualnych możliwości uczestnictwa jej poszczególnych członków oraz obowiązku zachowania określonego przepisami prawa czasu rozdzielającego daty posiedzeń komisji”.
