Jak poinformował Łukasz Krupa, rozmowy nt. utworzenia lokalnej wersji gry trwały około dwóch lat. W najbliższych miesiącach zostaną przeprowadzone prace nad ostatecznym kształtem gry. W tym pomogą sami mieszkańcy. Niebawem ogłoszony zostanie konkurs, w ramach którego lokalna społeczność wybierze obiekt, który znajdzie się na najdroższym polu planszy. Pomogą też uczniowie bydgoskich szkół, którzy będą mieli swój udział w tworzeniu kart do gry.
Monopoly Bydgoszcz. Kiedy i gdzie będzie dostępna gra?
- Jako Miasto - inicjator tego projektu - mamy pewną pulę miejsc, które będziemy rekomendowali, jednak zależy nam również, żeby zaangażować w ten projekt lokalną społeczność. Dlatego w niedalekiej przyszłości ogłosimy konkurs, w ramach którego to mieszkańcy będą mogli zdecydować o wartości pól - zapowiada Łukasz Krupa.
Oprócz miejskich instytucji na planszy znajdą się też firmy, instytucje prywatne, które będą chciały zostać partnerem projektu. Nie zabraknie historii związanych z miastem, ciekawostek czy informacji o organizowanych w Bydgoszczy projektach. Plansza będzie podzielona na sektory odpowiadające konkretnym dziedzinom życia miejskiego. Znajdzie się tu miejsce np. dla najważniejszych obiektów dla miasta, lokalnego biznesu, edukacji, a także dla obiektów czy drużyn sportowych.
- Przed nami proces pozyskiwania partnerów do projektu i decydowania o tym, co znajdzie się na planszy. Mam nadzieję, że mieszkańcy wspomogą projekt swoimi głosami, ale też sugestiami - co powinno znaleźć się na planszy, czy też jakie treści powinny warto zamieścić na kartach "Szansy" i "Kasy społecznej", bo także one będą personalizowane - mówi Szymon Guz.
Jak dodaje, premiera bydgoskiej edycji Monopoly będzie miała miejsce w październiku lub w listopadzie tego roku. Szczegóły poznamy w najbliższych miesiącach. Gra będzie dostępna w sieciach, które zajmują się sprzedażą gier planszowych i in., a także w lokalnych księgarniach czy jednostkach Urzędu Miasta Bydgoszczy.
Międzypokoleniowa gra z Bydgoszczą w roli głównej
- Już od pewnego czasu gry planszowe przeżywają drugą młodość. Są świetną odskocznią od cyberświata - od świata Internetu, aplikacji mobilnych i wszystkiego tego, co na co dzień atakuje nas dziesiątkami tysięcy komunikatów. A przede wszystkim są międzypokoleniowe. Grają w nie zarówno dzieci, jak i dorośli. Cieszymy się, że lokalna edycja gry Monopoly może być nie tylko świetną zabawą dla całych rodzin, ale też jednocześnie "lekkim wydaniem informatora": o życiu miasta, jego historii, tożsamości, co tutaj jest pięknego. Mamy w Bydgoszczy wiele pięknych obiektów, instytucji, miejsc, które warto pokazać, i z pewnością gra, której marka znana jest na całym świecie, będzie kolejnym elementem promocyjnym naszego miasta - dodaje Łukasz Krupa.
Projekt został ogłoszony podczas piątkowej (22.03.) konferencji prasowej, w której udział wzięli Łukasz Krupa, zastępca prezydenta Bydgoszczy, Szymon Guz z Winning Moves - wydawcy lokalnych wersji Monopoly oraz Daria Kieraszewicz, współzałożycielka Muzeum Mydła i Historii Brudu.
