Zobacz wideo: Sezon żeglugowy w Bydgoszczy otwarty!
Po przerwie spowodowanej wojną i politycznymi problemami w okresie odwilży politycznej w 1956 roku reaktywowano samodzielność Aeroklubu i ponownie Klubu Seniorów Lotnictwa. Powstawały też Kluby Seniorów Lotnictwa przy regionalnych Aeroklubach. Obecnie Klub liczy 44 członków, ale przez jego szeregi przewinęło się w sumie około tysiąca osób reprezentujących różne dziedziny lotnictwa cywilnego, wojskowego a także pasjonatów lotnictwa.
Do ważniejszych dokonań BKSL możemy zaliczyć: zorganizowanie Zjazdu Absolwentów Szkoły Podoficerów Lotnictwa dla Małoletnich w Bydgoszczy i Krośnie.
To Cię może też zainteresować
W dniach 20-21 sierpnia1976 roku odbył się pierwszy zjazd, który zgromadził 98 absolwentów z Polski, w tym 5 z Wielkiej Brytanii i 1 z Francji. Kolejne zjazdy w latach 1976-1995 organizowane były wspólnie z Klubem Seniorów Lotnictwa w Krośnie.
W sierpniu 1980 roku staraniem KSL odbyło się na osiedlu Błonie odsłonięcie pomnika Lotników Ziemi Bydgoskiej poległych na frontach II Wojny Światowej. Pod tym pomnikiem rok rocznie odbywają się uroczystości związane ze Świętem Lotnictwa Polskiego.
W dniach 25-26 sierpnia 1990 roku odbył się VIII Zjazd SPLdM. Na wniosek KSL Aeroklub Bydgoski otrzymał imię ppłk pil. obs. Adama Juliusza Zalewskiego, pierwszego komendanta Szkoły Podoficerów Lotnictwa dla Małoletnich, który został zamordowany w kwietniu 1940 roku przez sowietów w obozie w Charkowie. W 2002 roku inicjatywy byłego komendanta szkoły Szybowcowej w Fordonie Franciszka Gołaty powstał w Fordonie pomnik upamiętniający dawną szkołę szybowcową i lotnisko.
Dużym osiągnięciem KSL było wydanie w 2018 roku monografii „Szkoła Szybowcowa w Fordonie 1933-1963” i „Aeroklub Bydgoski 1937-2017” w 2020 roku autorstwa Kazimierza Wojciech Chudzińskiego, gdzie można znaleźć m.in. szczegółową historię BKSL.
