Ten ranking uczelni na świecie tworzony w oparciu o złożony wskaźnik, który bierze pod uwagę zarówno liczbę treści internetowych (liczba stron internetowych i plików umieszczonych w internecie) oraz wpływ tych publikacji (cytowania). Zestawienie jest publikowane przez madrycką grupę badawczą.
Po co to robią?
Celem rankingu jest poprawa obecności instytucji akademickich i badawczych w internecie i promowanie otwartego dostępu do publikacji wyników naukowych. Lista powstała w 2004 i uaktualniana jest dwa razy w roku (w styczniu i w lipcu). Publikacja obejmuje wskaźniki webometryczne dla ponad 12 000 szkół wyższych.
ZNP wyświadcza niedźwiedzią przysługę nauczycielom?
Hipotezą tej metody rankingowej jest to, że obecność w sieci jest wiarygodnym wskaźnikiem globalnej wydajności i prestiżu uczelni oraz jako taka jest pośrednim sposobem pomiaru wszystkich misji uniwersytetu (dydaktycznej, badań naukowych, transferu z biznesem).
Stany koszą wszystkich
W pierwszej sześćdziesiątce (!) zestawienia, tylko… 12 uczelni nie jest amerykańskimi. Europę w pierwszej trzydziestce reprezentują tylko Oxford (8.), Cambridge (13.), University College London (20.) i Szwajcarski Instytut Technologiczny (30.). Pierwszy w rankingu jest Harvard University.
Czytaj również: Wyleciałeś ze studiów? Kup sobie kolekcjonerski hologram do legitymacji
Najlepsza szkołą wyższą w Polsce jest Uniwersytet Warszawski (na 349 miejscu), najwyżej notowaną w regionie – Uniwersytet Mikołaja Kopernika (682 na świecie, siódmy w Polsce). Najlepiej z aktywnością internetową w Bydgoszczy radzi sobie Uniwersytet Kazimierza Wielkiego (32. w Polsce, 1954. na świecie), co jest o tyle zaskakujące, że zdecydowanie pokonuje naszą uczelnię techniczną – Uniwersytet Technologiczno – Przyrodniczy (45. w Polsce, 2556. na świecie). Dalsze miejsca zajmują wyższe szkoły niepubliczne – 5386. jest Wyższa Szkoła Bankowa, 6982. - bydgoska Wyższa Szkoła Gospodarki. Znacznie słabiej wypada uczelnia redemptorystów – Wyższa Szkoła Kultury Społecznej i Medialnej w Toruniu jest 11658 (168. w Polsce). Dalekie miejsce na webometrycznej liście zajmuje też nasza uczelnia artystyczna – Akademia Muzyczna im. F. Nowowiejskiego jest 12430. na świecie, a 182. w Polsce.
Najaktywniejsze to najlepsze?
Mimo że aktywność internetowa jest dziś uważana za ważne narzędzie w komunikacji naukowej, trudno utożsamiać ranking webometryczny jako najważniejsze narzędzie ustalania jakości pracy uczelni na świecie, choć kolejność wielu z nich pokrywa się z pozycjami w innych zestawieniach.
*Kudłate piękności na wybiegu [zdjęcia, wideo]
*Zbliżają się Walentynki, na witrynach nie zabraknie serduszek [zdjęcia]
