Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Bydgoskie uczelnie: Wojskoznawstwo, zarządzanie przyrodą oraz finanse i rachunkowość - to niektóre nowe kierunki

Małgorzata Pieczyńska
Małgorzata Pieczyńska
Co roku Drzwi otwarte na UKW cieszą się dużym zainteresowaniem potencjalnych kandydatów na studia.
Co roku Drzwi otwarte na UKW cieszą się dużym zainteresowaniem potencjalnych kandydatów na studia. Tomasz Czachorowski
Choć wyniki matur znane będą dopiero 5 lipca, to bydgoskie uczelnie już rozpoczęły pierwszy etap rekrutacji. Niektóre w ofercie mają nowe propozycje.

[break]
Na Uniwersytecie Kazimierza Wielkiego do wyboru jest ponad 50 kierunków studiów. - Od wczoraj można się rejestrować elektronicznie za pośrednictwem strony www.rekrutacja.ukw.edu.pl - mówi Małgorzata Jendryczka, rzeczniczka uczelni. - Ostatni dzień zapisów dla kandydatów na studia stacjonarne oraz jednolite magisterskie będzie 10 lipca. Osoby, które myślą o studiach niestacjonarnych lub II stopnia mają czas do 11 września.

Hity rekrutacji

Dotychczas na UKW największym zainteresowaniem cieszyły się ekonomia, psychologia, rewitalizacja dróg wodnych, humanistyka drugiej generacji, ale też filologie obce.

PRZECZYTAJ:Przeżyjmy to jeszcze raz? [DZIEŃ DOBRY]

- W ubiegłym roku o jedno miejsce na ekonomii, filologii angielskiej i psychologii ubiegało się pięcioro kandydatów. Spodziewamy się, że teraz może być podobnie - twierdzi Małgorzata Jendryczka. - Staramy się dostosować naszą ofertę do potrzeb rynku pracy. Stąd od nowego roku akademickiego chcemy otworzyć cztery nowe kierunki: wojskoznawstwo, lingwistykę o specjalności język rosyjski z chińskim, zarządzanie przyrodą i zarządzanie kryzysowe w środowisku. Na 3-letnich studiach licencjackich na wojskoznawstwie studenci będą mieli do wyboru dwie specjalności: wojsko, służby mundurowe i organizacje paramilitarne lub wojna a cywilizacja. Osoby, które ukończą takie studia, mogą potem pracować, m.in., w instytucjach wojskowych, służbach ochrony granic lub w administracji państwowej i samorządowej.

Lingwistyka o specjalności język rosyjski z chińskim ma być odpowiedzią dla studentów zainteresowanych kulturą tych krajów. - Od wielu lat możemy zauważyć otwieranie się państw europejskich na rynek chiński - mówi Małgorzata Jendryczka. - Studia trwają 4 lata i umożliwiają studentom uczestnictwo w zajęciach, wyjazdach za granicę w ramach programu ERASMUS +, wymiany studenckie, ale też odbywanie praktyk i staży w międzynarodowych firmach. Po ich ukończeniu absolwenci nie muszą opuszczać regionu. Mają możliwość rozpoczęcia ścieżki zawodowej w kilku firmach informatycznych współpracujących z UKW. Zarządzanie przyrodą to 3-letnie studia, a zarządzanie kryzysowe w środowisku 3,5-letnie inżynierskie. Po tym ostatnim kierunku można znaleźć zatrudnienie, np. w terenowych oddziałach Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej Państwowego Instytutu Badawczego.

Finanse i rachunkowość

Od 1 czerwca trwa rekrutacja elektroniczna na Uniwersytecie Technologiczno-Przyrodniczym. Tu na studiach I stopnia są do wyboru 34 kierunki, na II stopnia - 19. - Jedyny nowy, jaki chcemy otworzyć, to finanse i rachunkowość - mówi dr Mieczysław Karol Naparty, rzecznik UTP. - Będą to studia I stopnia stacjonarne. Nie chcemy już zwiększać liczby kierunków, bo mamy ich bardzo dużo, niemal tyle, co tak duża uczelnia, jak Akademia Górniczo-Hutnicza w Krakowie. Większy nacisk kładziemy na specjalizacje.

Na UTP od lat oblegane są: budownictwo, mechanika i budowa maszyn, elektronika i telekomunikacja, informatyka stosowana i działający od 3 lat kierunek - energetyka. - Ich absolwenci znajdują pracę jeszcze w trakcie studiów - podkreśla rzecznik. - Przykładowo zapotrzebowanie na informatyków jest cztery razy większe niż jesteśmy w stanie ich wykształcić. Pierwszy etap rekrutacji na UTP potrwa do 11 lipca. Szczegóły na www.utp.edu.pl.

W Collegium Medicum UMK nowych kierunków nie będzie. - Mamy ich 15 na studiach I stopnia i jednolitych magisterskich - mówi dr Ewa Walusiak-Bednarek z Biura Prasowego UMK. - Dla kandydatów, którzy zdawali maturę w nowej formule, rekrutacja na stronie irk.umk.pl już trwa i zakończy się 10 lipca.

W ubiegłym roku w CM UMK największą popularnością cieszył się kierunek lekarski (30 osób na miejsce). Na farmacji o jedno miejsce rywalizowało 12 osób, na dietetyce - 7, a na fizjoterapii - 5.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!