https://expressbydgoski.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Bydgoskie szpitale będą bez większych pieniędzy

Hanna Walenczykowska
Dyrektor NFZ w Bydgoszczy Elżbieta Kasprowicz i wojewoda Mikołaj Bogdanowicz mówili o sieci szpitali
Dyrektor NFZ w Bydgoszczy Elżbieta Kasprowicz i wojewoda Mikołaj Bogdanowicz mówili o sieci szpitali Jacek Nowacki, K-P UW
Choć do ogólnopolskiej sieci szpitali weszły wszystkie bydgoskie jednostki, to prawdopodobnie większych kontraktów nie otrzymają. Będą finansowane na podstawie wykonań z 2015 roku.

Jak już informowaliśmy, 30 szpitali funkcjonujących na terenie województwa (w tym wszystkie bydgoskie) znajdzie się w systemie sieci szpitali. Zgodnie z ustawą, będą one finansowane przez NFZ przez kolejne cztery lata. Poza siecią znalazły się wszystkie szpitale niepubliczne, hospicja i szpital psychiatryczny w Świeciu.

Szpitale niepubliczne będą mogły starać się o pieniądze, startując w konkursach.

- Wracamy do starych zasad - skomentował jeden z dyrektorów szpitala niepublicznego. - Już od półtora roku, od chwili ogłoszenia, że powstanie sieć, nie możemy niczego planować. Nie wiemy, jakie będą konkursy i czy uda się uzyskać finansowanie. Ryzykowne są nawet zakupy sprzętu za unijne pieniądze.

Przeczytaj też: Rodzice uchylają się od obowiązku szczepień dzieci

NFZ zamierza ogłosić pierwsze konkursy już w lipcu. Natomiast hospicja i szpital psychiatryczny będą finansowane na dotychczasowych zasadach.

W sieci jest Szpital Uniwersytecki nr 2 im. dra Jana Biziela, który będzie jak reszta z 30 finansowany w formie ryczałtu. Jego wysokość naliczona zostanie na podstawie wykonania usług w 2015 roku.

- Otrzymamy prawie tyle samo, ile dostaniemy w tym roku - mówi Kamila Wiecińska, rzeczniczka „Biziela”. - Mamy więc nadzieję, że obietnice zwiększenia ryczałtu zostaną zrealizowane.

Polecamy do przeczytania: Twoje dziecko złamało nogę? Jakie odszkodowanie dostaniesz?

Samorząd lekarski ma wątpliwości - kliknij poniżej i czytaj dalej na drugiej stronie.

- Sieć szpitali jest potrzebna - uważa Stanisław Prywiński, prezes Bydgoskiej Izby Lekarskiej. - Ale prawdziwymi problemami są inne sprawy. Nie wiemy, czy będzie więcej pieniędzy, czy będzie więcej lekarzy i pielęgniarek oraz czy uda się zmniejszyć kolejki pacjentów.

Ustawa o szpitalnej sieci, która wejdzie w życie od 1 października, wprowadzi też zmianę systemu nocnej i świątecznej pomocy. Jak nas poinformowała Barbara Nawrocka, rzeczniczka bydgoskiego NFZ, w Bydgoszczy świadczyć te usługi będą: Wielospecjalistyczny Szpital Miejski, Wojewódzki Szpital Obserwacyjno-Zakaźny oraz Wojewódzki Szpital Dziecięcy. Na obszary, które nie zostaną zabezpieczone (prawdopodobnie Fordon i Błonie - przyp. aut.), KP OW NFZ ogłosi konkurs ofert.

Obecnie usługi te świadczą dwa podmioty: szpital MSW oraz fundacja „Zdrowie dla Ciebie”. NFZ podpisał z nimi aneksy i przedłużył kontrakty do końca września.

Pierwsze placówki zakwalifikowane do sieci szpitali. "To zagrożenie dla życia i zdrowia pacjentów" [WIDEO]

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Biznes

Komentarze 5

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

T
TorTor
A co ciebie to obchodzi? Bydgoskie kompleksy i zawiść się odezwały?
g
gg
Ci co glosowali na PIS i innych zlodziei teraz maja dokladnie TO na co zasluzyli!
V
Vini
a torunskie dostana wieksze kontrakty?
c
cezar
pozdrawiam wszystkich chorych i zycze lagodnego zgonu w tym polskim bagnie niezmierzonej tepej durnoty
k
kkk
Kiedyś było mniej pieniędzy i takich kolejek nie było., Rzecz chyba w tym, ze pieniądze nie mogą być związane z pacjentem. Służba zdrowia utrzymywana z budżetu, lekarz ma pensję, za którą pracuje 8 godzin dziennie i przyjmuje jak leci czekających pod drzwiami. Teraz ma limit i po kilku miesiącach limit się kończy i już. A co przez następne kilka miesięcy w roku? Nie dostaje pensji?
Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
Wróć na expressbydgoski.pl Express Bydgoski