Mieszkająca w Gniewkowie kobieta odmówiła zaszczepienia dziecka przeciwko gruźlicy i wirusowemu zapaleniu wątroby typu B. Zawiadomienie o uchylaniu się od obowiązku złożył lekarz, a sąd w Inowrocławiu z urzędu zajął się rozpoznaniem sprawy. Na razie odbyła się tylko pierwsza rozprawa, o której zrobiło się głośno, gdyż przed budynkiem sądu rodziców małej Wandy wspierali inni przeciwnicy szczepionek, którzy należą do Ogólnopolskiego Stowarzyszenia Wiedzy o Szczepieniach „Stop Nop”.
O ile jeszcze 7 lat temu w skali kraju liczba osób uchylających się od obowiązku szczepień dzieci wynosiła niecałe 2,5 tys. osób, to w ubiegłym roku liczba ta była już dziesięciokrotnie wyższa. Wygląda na to, że nadal będzie rosła, bowiem jest to trend ogólnoświatowy.- Obserwujemy coraz surowsze metody zmuszenia rodziców do szczepienia dzieci, dotąd było to tylko nakładanie dotkliwych grzywien, teraz zaczynają się wezwania do sądów - mówi Justyna Socha, wiceprezes stowarzyszenia „Stop Nop”. - Niestety, obserwujemy, że wojewoda kujawsko-pomorski przoduje w kraju pod względem liczby nakładanych kar. Idą one już w tysiące. Wiem, że miejscowa społeczność złożyła na ręce wojewody petycję o odstąpienie od tych działań. Prawo do odmowy poddania się obowiązkowym szczepieniom należy do elementarnych praw człowieka i będziemy dalej o to walczyć.
Czy rzeczywiście w naszym regionie pod względem liczby kar nakładanych na rodziców jest tak źle, jak uważają działacze „Stop Nop”?
WIDEO: kolonie a szczepienia. Czy organizatorzy mogą odmówić uczestnictwa niezaszczepionym dzieciom?
- W bieżącym roku (do dnia dzisiejszego) wojewoda kujawsko-pomorski, działając jako organ egzekucyjny, nałożył 129 grzywien celem przymuszenia do wykonania obowiązku szczepień ochronnych. Wysokość każdej grzywny ustalono na 500 zł - informuje doradca wojewody Jarosław Jakubowski. - Grzywna celem przymuszenia nie ma charakteru fiskalnego. W razie wykonania obowiązku, nałożone, a nieuiszczone lub nieściągnięte grzywny celem przymuszenia, na wniosek zobowiązanego, podlegają umorzeniu, natomiast uiszczone lub ściągnięte grzywny w celu przymuszenia mogą, w uzasadnionych przypadkach, zostać zobowiązanemu, na jego wniosek, zwrócone w części lub całości. Do wojewody kujawsko--pomorskiego wpłynęło w br. 137 wniosków o wszczęcie egzekucji administracyjnej w sprawie szczepień ochronnych. Największa liczba wniosków wpłynęła z Torunia - 36, następnie z Nakła - 21 oraz z Bydgoszczy - 19.
Jak nas poinformowała Danuta Banaczek, zastępca państwowego wojewódzkiego inspektora sanitarnego w Bydgoszczy, w 2016 roku w województwie kujawsko-pomorskim zarejestrowanych zostało 795 osób uchylających się od obowiązku wykonania szczepień ochronnych. Na koniec I kwartału br. zarejestrowano natomiast łącznie 879 takich osób.
Przeczytajcie też: Twoje dziecko złamało nogę? Jakie odszkodowanie dostaniesz?
Jednak, jak się okazuje, liczba kierowanych wniosków o ukaranie do wojewody kujawsko-pomorskiego, a tym samym liczba prowadzonych postępowań egzekucyjnych, nie jest tożsama z liczbą nieszczepionych dzieci, albowiem postępowanie egzekucyjne prowadzone jest wobec rodziców lub opiekunów prawnych, którzy mimo przesłanych upomnień odmówili poddania dziecka szczepieniu.
- Wśród osób uchylających się od szczepień obserwuje się tendencję do niepoddawania dzieci wszystkim obowiązkowym szczepieniom ochronnym, zarówno tym, które przeprowadzane są w oddziałach noworodkowych w pierwszej dobie życia dziecka, jak i tym wykonywanym w późniejszym okresie życia - dodaje Danuta Banaczek.
ZOBACZ
Plażowanie na archiwalnych zdjęciach. Tak kiedyś wypoczywano