Ostatnie lata to w Bydgoszczy dramatyczny czas stagnacji rodzinnych form pieczy zastępczej, dlatego Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej po raz drugi zorganizował happening, mający na celu na popularyzowanie wizerunku rodzin zastępczych w przestrzeni społecznej.
- Obecnie w Bydgoszczy funkcjonują 292 rodziny zastępcze, w których przebywa łącznie 376 dzieci - informuje Marta Frankowska, rzeczniczka prasowa MOPS w Bydgoszczy. - Zawodowych rodzin zastępczych, sprawujących opiekę nad dziećmi niespokrewnionymi, jest w Bydgoszczy zaledwie 21. Chcemy to zmienić i zachęcić kandydatów na rodziców zastępczych do pełnienia tej ważnej roli.
Piknik dla rodzin zastępczych z licznymi atrakcjami na Wyspie Młyńskiej
Od czasu pandemii rocznie przybywa w Bydgoszczy jedna lub dwie zawodowe rodziny zastępcze. W 2023 roku, mimo szeroko zakrojonej kampanii promującej rodzicielstwo zastępcze, MOPS - jak dotąd - nie pozyskał kandydatów na zawodowych rodziców zastępczych.
Stąd w czwartek (31 sierpnia) rodziny zastępcze wspólnie z pracownikami Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej oraz sympatykami rodzicielstwa wyruszyły z Placu Praw Kobiet i w kolorowym korowodzie przemaszerowały ulicami miasta na Wyspę Młyńską.
Tam na finał happeningu odbył się piknik z licznymi atrakcjami dla dzieci. Były bańki, klocki Lego, zabawy ruchowe czy makieta z samochodami sterowanymi. Nie zabrakło gry w klasy, dmuchańców, malowania twarzy i tatuaży, zdobienia figurek z masy solnej, warkoczyków i licznych animacji. Chętni mogli wziąć udział w warsztatach rysunku z bydgoską artystką Agnieszką Dębczyńską. Na Wyspie Młyńskiej pojawiły się też dwie duże maskotki. Ponadto dzięki Polskiemu Związkowi Hodowców Gołębi Pocztowych Oddział w Bydgoszczy można było zobaczyć gołębie pocztowe.
Z kolei Marcin Skórczewski, trener przygotowania motorycznego, zadbał o aktywność fizyczną uczestników. Była rozgrzewka, a po niej ćwiczenia ogólnorozwojowe.
Można było dowiedzieć się więcej na temat rodzicielstwa zastępczego
- Na Wyspie Młyńskiej utworzony został Punkt Konsultacyjno-Informacyjny, obsługiwany przez specjalistów Działu Rodzinnej Pieczy Zastępczej MOPS, w którym można było dowiedzieć się więcej na temat rodzicielstwa zastępczego - mówi Marta Frankowska.
Warto dodać, że pracownicy MOPS wspierają potencjalnych kandydatów, na każdym etapie postępowania, służąc wiedzą i pomocą. Zawodowa rodzina zastępcza za swoją pracę otrzymuje wynagrodzenie, a okres pełnienia tej funkcji wliczany jest do tzw. ogólnego stażu pracy.
- Szczegółowych informacji udzielamy podczas indywidualnej rozmowy z osobami zainteresowanymi - mówi Marta Frankowska. - Zapraszamy wszystkich, którzy chcieliby zawodowo zajmować się dziećmi, jako rodzina zastępcza: zawodowa, pogotowie rodzinne, rodzina specjalistyczna lub rodzinny dom dziecka. Nasz Dział Rodzinnej Pieczy Zastępczej prowadzi stały nabór kandydatów na rodziny zastępcze i rodzinne domy dziecka. Chętnie spotkamy się również z osobami, które mogłyby zaopiekować się dzieckiem, nie rezygnując z wykonywanej pracy zawodowej (tzw. rodzina zastępcza niezawodowa).
Zobacz wideo: Apel o oddawanie krwi
