Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Bydgoskie przedszkole korzysta z zielonej energii. Tu ekologia jest na porządku dziennym [zdjęcia]

Małgorzata Pieczyńska
Małgorzata Pieczyńska
Dzieci z Niepublicznego Przedszkola Muzycznego DOREMI w Bydgoszczy z ekologią są na "Ty".
Dzieci z Niepublicznego Przedszkola Muzycznego DOREMI w Bydgoszczy z ekologią są na "Ty". Dariusz Bloch
Niepubliczne Przedszkole Muzycznego DOREMI, które mieści się w samym sercu Bydgoszczy, mocno stawia na ekologię. Od niedawna placówka korzysta z energii słonecznej i jest nią w pełni zasilana.

Z końcem lutego br. na budynku przedszkola zamontowano panele fotowoltaiczne.

- Dzięki temu zmniejszamy zanieczyszczenie powietrza, ponieważ nie korzystamy z energii wyprodukowanej z węgla, której proces wytworzenia powoduje emisję do atmosfery ogromnej ilości CO2 - podkreśla Michał Pancerz, założyciel przedszkola.

Korzyści jest znacznie więcej, bo teraz całkowite zapotrzebowanie energetyczne przedszkola, w tym ogrzewanie pomieszczeń zimą, chłodzenie ich latem, podgrzewanie wody czy oświetlenie, jest zaspokojone w stu procentach z zielonej energii. Poza tym placówka ogranicza zużycie prądu poprzez wymianę zwykłych świetlówek na te w systemie LED.

- To wszystko pozwoli nam zaoszczędzić i przeznaczyć środki, które wydajemy na opłatę za prąd, na inne cele - zaznacza Wiktoria Pancerz, dyrektor placówki.

Przedszkolaki dbają o planetę

Do przedszkola przy ul. Kościuszki 12 uczęszcza obecnie blisko 90 dzieci. Już od najmłodszych lat uczą się, jak dbać o planetę.

- Stawiamy mocno na edukację ekologiczną - mówi Wiktoria Pancerz. - Zbieramy baterie i nakrętki w akcjach zorganizowanych przez Miasto Bydgoszcz. Wykorzystujemy też papier, który został jednostronnie zadrukowany. Wiosną mamy na terenie przedszkola ogródek warzywny i kwietny. Dzieci, pod okiem nauczycielek, same sadzą w donicach np. poziomki czy zioła. Robimy również wspólnie karmiki dla ptaków. Poza tym uczymy naszych podopiecznych zdrowego stylu życia.

W ekologiczne działania placówka angażuje też rodziców.

- Prosimy ich o przekazywanie nam niepotrzebnych słoików, nakrętek, tub po papierze, kartoników lub np. opakowań po jogurcie. Spotyka się to z dużym odzewem. Te wszystkie rzeczy wykorzystujemy potem podczas zajęć - mówi Wiktoria Pancerz. - Segregujemy również śmieci i ograniczamy ich generowanie. Uczymy tego, oczywiście, dzieci. Podczas pandemii jedna z pań, którą możemy śmiało nazwać przyjaciółką naszego przedszkola, uszyła nam ochraniacze wielokrotnego użytku na buty. Stosujemy je do dziś. Rodzice też otrzymali je na własność.

W tym przedszkolu nic się nie marnuje

- Staramy się wykorzystać nawet zużyte płyty CD, np. do prac plastycznych, a także zabaw ruchowych - mówi Roksana Krzyśko, wicedyrektor placówki. - W ubiegłym roku nauczycielki z naszego przedszkola wzięły udział w projekcie pt. "Tydzień bez zabawek". Z sal zniknęły gotowe zabawki, a ich miejsce zastąpiły materiały takie, jak pudełka, sznurki, butelki, folie itp. To był bardzo twórczy tydzień podczas, którego dzieci wspólnie z nauczycielkami, ale też samodzielnie, tworzyły własne zabawki.

Zobacz wideo: Duże zmiany w strefie płatnego parkowania w Bydgoszczy.

od 16 lat

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo