Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Bydgoskie orliki dość obłożone. - A na osiedlach dzieciaki nie mają, gdzie pograć w piłkę - żali się nasza Czytelniczka

Małgorzata Pieczyńska
Małgorzata Pieczyńska
W Bydgoszczy przy placówkach oświatowych są 23 orliki. Niektórzy rodzice dzieci wieku w szkolnym mówią, że na osiedlach przydałyby się też place ogólnodostępne do gry w piłkę.
W Bydgoszczy przy placówkach oświatowych są 23 orliki. Niektórzy rodzice dzieci wieku w szkolnym mówią, że na osiedlach przydałyby się też place ogólnodostępne do gry w piłkę. Tomasz Czachorowski
- W Bydgoszczy brakuje ogólnodostępnych placów, gdzie dzieci mogłyby po prostu przyjść i pograć w piłkę. Są orliki, ale głównie korzystają z nich grupy zorganizowane, prywatne szkółki piłkarskie, a co z naszymi dziećmi? - pyta nasza Czytelniczka.

Zobacz wideo: Sezon żeglugowy w Bydgoszczy otwarty!

- Na osiedlach w Bydgoszczy nie ma luźnych, zawsze dostępnych zwyczajnych boisk do gry w piłkę, takich placów na gruncie - napisała pani Magdalena. - Dzieci potrzebują takiej przestrzeni do swobodnej zabawy. Istniejące orliki zwykle są dostępne tylko dla grup piłkarskich, starsi też wchodzą. A dzieci szkolne, które potrzebują najwięcej ruchu, nie mają, gdzie pokopać w piłkę.

W Bydgoszczy przy placówkach oświatowych są 23 orliki. Jeden z nich mieści się przy SP nr 18. - Samemu na pewno trudniej wejść na obiekt, lepiej gdy grupa jest zorganizowana, ale na orliku mamy animatorów. U nas są to nauczyciele wychowania fizycznego. Wystarczy się umówić - mówi Eugeniusz Sobieraj, dyrektor SP nr 18. - Mieliśmy też taki ogólnodostępny plac, gdzie dzieci mogły sobie pograć w piłkę, ale teraz trwa budowa basenu i został on zajęty przez ekipę budowlaną.

Próby gry w piłkę na trawnikach pod blokami uruchamiają falę telefonów w spółdzielniach

Przy SP nr 32 na Bartodziejach orlika nie ma, ale przy szkole jest boisko wielofunkcyjne. - Do godz. 20, czyli do chwili, gdy czynna jest szkoła, można z niego korzystać. Popołudniami dzieci z osiedla przychodzą tu i się bawią. Potem obiekt zamykamy - mówi Arletta Popławska, dyrektor SP nr 32.

Mieliśmy kiedyś taki plac przy ul. Komuny Paryskiej. Był ogromny nacisk społeczny, by utworzyć tam boisko ogólnodostępne i je zrobiliśmy, ale gdy powstał orlik przy szkole, to miejsce poszło w odstawkę - mówi Jacek Kołodziej, prezes SM Budowlani w Bydgoszczy.

Jacek Kołodziej, prezes Spółdzielni Mieszkaniowej Budowlani, która ma budynki na Wyżynach, ale też w Śródmieściu aż do lasku przy Osiedlu Leśnym mówi wprost: - Rzeczywiście brakuje takich ogólnodostępnych placów do gry w piłkę, a każde próby gry w piłkę na trawnikach pod balkonami uruchamiają u nas falę telefonów od niezadowolonych mieszkańców.

Prezes SM Budowlani przypomina też pewną historię. - Mieliśmy kiedyś taki plac przy ul. Komuny Paryskiej. To było miejsce oddalone od budynków. Był ogromny nacisk społeczny, by utworzyć tam boisko ogólnodostępne - mówi. - Przeprowadziliśmy więc remont, ogrodziliśmy teren. Wydaliśmy sporo pieniędzy. Jakiś czas potem powstał orlik przy SP nr 38 przy ul. Węgierskiej i to miejsce poszło w odstawkę. Za to upodobali je sobie amatorzy tanich trunków. I znów były głosy niezadowolonych mieszkańców, więc zlikwidowaliśmy to boisko i dziś w tym miejscu znajduje się parking. Staramy się jednak na naszym terenie uruchamiać coraz więcej siłowni zewnętrznych, które sprzyjają aktywności na świeżym powietrzu.

Bydgoski ratusz: - Na orlikach można dokonywać bezpłatnych rezerwacji. Trzeba zgłosić to animatorowi

- Na terenie naszych osiedli problemu z dostępem do orlików nie ma. Przynajmniej nikt z mieszkańców nam problemu nie sygnalizował - twierdzi Jarosław Cholewczyński, przewodniczący Rady Osiedla Wilczak-Jary. - Mamy też fajne boisko w pobliżu Kanału Bydgoskiego na polanie daleko od ulicy. Po sąsiedzku jest też Park Księżycowy między ul. Słoneczną a ul. Czerwonego Krzyża, gdzie znajdują się: siłownia zewnętrzna, plac zabaw i boisko asfaltowe do koszykówki i piłki nożnej. Na pewno jesteśmy w lepszej sytuacji niż inne osiedla, bo mamy trochę terenów zielonych.

Ratusz tłumaczy, że dokładny grafik otwarcia orlików umieszczony jest przed wejściem na dany obiekt oraz na stronach internetowych szkół i miasta.

- Można też dokonywać wcześniejszych, bezpłatnych rezerwacji, poprzez kontakt z animatorem orlika - mówi Marta Stachowiak, rzeczniczka prezydenta Bydgoszczy. - Oprócz boisk typu orlik przy placówkach oświatowych znajdują się boiska przyszkolne. Do godz. 15-16 zagospodarowane są one na potrzeby realizacji zajęć szkolnych, zaś niektóre boiska od godz. 16-17 do godz. 20-21 udostępniane są mieszkańcom. Tak jest np. przy ul. Kaliskiej 10, Kcyńskiej 49, Wyzwolenia 4, Fordońskiej 17, Żmudzkiej 12, Łukasiewicza 3, Szarych Szeregów 4a, Bohaterów Westerplatte 2, Kombatantów 2, gen. Tadeusza Bora-Komorowskiego 2, Gajowej 98, Karpackiej 30, Słonecznej 26, Kruczej 5a, Jesionowej 3a oraz Zacisze 16.

Ratusz przypomina też, że zgodnie z rozporządzeniem Rady Ministrów z 6 maja 2021 r. od 15 maja zostaje całkowicie zniesiony limit osób korzystających z zewnętrznych obiektów sportowych. Do 14 maja na obiekcie sportowym może przebywać nie więcej niż 50 osób.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo