Pierwszy Bydgoski Marsz Równości odbył się w 2019 roku, a jego inicjatorami byli aktywiści, którzy chcieli zaznaczyć obecność w Bydgoszczy i okolicach społeczności LGBTQ+ (akronim służący określeniu społeczności ze względu na jej orientację seksualną bądź tożsamość płciową: lesbijki, geje, osoby biseksualne, osoby transpłciowe, osoby queerowe, tj. nieidentyfikujące się z żadną płcią - dop. aut.). Kolektyw powstał ponad rok temu i składa się z ludzi w różnym wieku, o różnych doświadczeniach życiowych.
- Chcemy czuć się w naszym kraju bezpiecznie i nie być obywatelkami oraz obywatelami drugiej kategorii. Celem naszej inicjatywy jest pokazanie, że społeczność LGBTQ+ jest integralną częścią miasta, a także promowanie wartości takich jak równość, akceptacja i szacunek dla każdego człowieka - mówi Filip Badziąg, współorganizator Marszu Równości. - Uważamy za nieakceptowalne, że osoby LGBTQ+ w Polsce wciąż nie mają równych praw (np. w kwestii regulacji przepisów dot. związków partnerskich).
Blisko 2 tys. osób na Bydgoskim Marszu Równości
Marsz Równości jest dedykowany wszystkim osobom wspierającym równość i prawa człowieka. Jest to wydarzenie dla całej społeczności LGBTQ+, ale również dla ich rodzin, przyjaciół i sojuszników. W ubiegłorocznym Marszu, który miał miejsce we wrześniu, wzięło udział blisko 2 tys. osób. Uczestnicy przeszli wówczas od pomnika Kazimierza Wielkiego, przez Wały Jagiellońskie, Nowy i Wełniany Rynek ul. Poznańską, przez. pl. Poznański, rondo Grunwaldzkie aż do ul. Focha. W tym roku Bydgoski Marsz Równości przejdzie przez centrum miasta, choć szczegółów trasy organizatorzy jeszcze nie zdradzają. Te pojawią się w najbliższym czasie w mediach społecznościowych. Jak dodaje Filip Badziąg, mieszkańcy mogą się spodziewać muzyki oraz kolorowo i tęczowo ubranych uczestników.
- Zeszłoroczny Marsz pokazał nam, jak ważne są takie wydarzenia dla społeczności tęczowej w Bydgoszczy i okolicach. Widok uczestniczek i uczestników w różnym wieku, od młodzieży po emerytki machające tęczowymi flagami był niezwykle wzruszający i motywujący. Marsz daje wsparcie i pokazuje, że jest nas wielu, i że wspólnie możemy walczyć o równe prawa. Zapraszamy wszystkie osoby, dla których wartości takie jak równość i prawa człowieka są ważne – mówi Filip Badziąg.
Bydgoski Marsz Równości: to edukacja nt. praw człowieka
Jak dodaje nasz rozmówca, poprzez organizację tego wydarzenia inicjatorzy chcą także edukować i budować świadomość na temat praw człowieka oraz wspierać integrację społeczności bydgoskiej.
- Marsz Równości ma pokazać, że równość i akceptacja są fundamentalne dla dobrobytu całego społeczeństwa. Chcemy, aby każda osoba, niezależnie od orientacji seksualnej, tożsamości płciowej czy pochodzenia, czuła się w Bydgoszczy bezpieczna i akceptowana - podkreśla Filip Badziąg.
W czerwcu tego roku w Miejskim Centrum Kultury w Bydgoszczy miał miejsce benefit na rzecz tegorocznego marszu. Podczas tego wydarzenia odbyły się prelekcje, występy Drag Show z udziałem pięciu gwiazd, licytacje fantów od lokalnych biznesów oraz Kiermasz Równości, podczas którego uczestnicy mogli kupić prace lokalnych artystów i rzemieślników.
III Bydgoski Marsz Równości odbędzie się w sobotę, 17 sierpnia, o godz. 15. Wydarzenie uzyskało patronat Prezydenta Miasta Bydgoszczy.
