Do Bydgoskiego Budżetu Obywatelskiego 2018 zgłoszono ogółem blisko 500 projektów. Swoje propozycje do ratusza nadesłali też mieszkańcy Piasków i Jachcic. Czego oczekują?
- Czekamy na remont około 400-metrowego odcinka chodnika przy ulicy Smukalskiej, od przystanku autobusowego przy ulicy Błądzimskiej do Smętowskiej - mówi jeden z Czytelników. - W zeszłym roku wyremontowano odcinek od Smętowskiej do pętli Piaski. Ten chodnik jest jedyną drogą pieszą z jednej części osiedla do drugiej, w której znajdują się sklepy, poczta i kościół. Chodzi tędy dużo osób starszych i z małymi dziećmi. Dla mnie pokonanie tego chodnika z synkiem to dramat. Łatwo się przewrócić i zrobić sobie krzywdę.
Zdaniem mieszkańców Piasków, budowa nowego chodnika w tej części osiedla poprawi bezpieczne dojście na obie części osiedla. Szacowany koszt tej inwestycji to 105 tysięcy złotych.

Mieszkańcy Piasków chcą też wybudowania placu zabaw dla dzieci z drugiej części osiedla. - Mamy tylko jeden taki plac przy boisku, nieopodal ulicy Mochelskiej - tłumaczy mieszkanka Piasków. - Natomiast dzieci mieszkające w drugiej części osiedla nie mają gdzie się bawić, zwłaszcza, że najkrótsza droga na Mochelską prowadzi przez dość stromy wąwóz. Poza tym, w ostatnim czasie na drugiej części osiedla pojawiło się dużo rodzin z małymi dziećmi.
Zdaniem wnioskodawców, nowy plac zabaw powinien powstać przy zbiegu ulic Kotomierskiej, Obrońców Tobruku i Piotra Bartoszcze, ponieważ w tym miejscu już kiedyś istniał. Według mieszkańców, bawiące się w tym miejscu dzieci nie będą też nikomu przeszkadzać. Plac zabaw miałby kosztować około stu tysięcy złotych.
Z kolei mieszkańcy Jachcic chcą, by na ulicy Średniej zamontowano progi zwalniające ruch samochodów.
Przeczytaj też: [a]https://expressbydgoski.pl/kto-trafi-na-burty-bydgoskich-tramwajow-mamy-juz-krotka-liste/ar/12193503;Kto będzie patronował bydgoskim tramwajom?/a]
Obecnie na odcinku ulicy Średniej, od ul. Ludwikowo do ul. Starogardzkiej obowiązuje prędkość maksymalna do 30 km/h. Kierowcy jednak lekceważą ten zakaz. W celu wymuszenia spowolnienia ruchu, na całym osiedlu stosowane są progi zwalniające – jednak na opisywanym odcinku Średniej zastosowano innowacyjny sposób, w postaci zwężenia jezdni poprzez umieszczenie w jej trajektorii niedużych drzew. - Rozwiązanie to jest może i estetyczne, ale w żaden sposób nie hamuje pojazdów, które traktują Średnią jak ulicę przelotową - argumentują mieszkańcy Jachcic. - Wspomniany odcinek Średniej jest najgęściej zamieszkany. Tutaj też znajduje się sklep, działa rada osiedla. Istnieje więc duże zagrożenie potrąceniem przez pędzące samochody. Poza tym, praktycznie na całym odcinku ulicy stoją zaparkowane samochody, które zasłaniają widok pieszym i kierującym. Dlatego domagamy się zamontowania dwóch progów zwalniających ruch samochodowy.
Koszt dwóch progów to około 25 tysięcy złotych.
- Weryfikacja projektów potrwa do 16 września - mówi Marta Stachowiak, rzeczniczka prezydenta Bydgoszczy. - Na te, które pomyślnie ją przejdą, głosować będzie można przez cały październik
Ścieżką rowerową wzdłuż ulicy Smukalskiej chcieliby dojechać do Myślęcinka - kliknij poniżej i czytaj dalej na kolejnej stronie.
- To byłaby bardzo malownicza trasa, przez las - uważają mieszkańcy Piasków. W zachodnich dzielnicach Bydgoszczy, ich zdaniem, brakuje infrastruktury do czynnego wypoczynku na świeżym powietrzu.
- W świecie pełnym komputerów, braku aktywności fizycznej, budowa plenerowej siłowni pod chmurką jest szansą na aktywne spędzanie wolnego czasu zarówno dla młodszych, jak i starszych - uważają pomysłodawcy budowy siłowni zewnętrznej przy ulicy Opławiec, np. obok istniejącego orlika.
Projekt przewiduje utworzenie terenu rekreacyjno - sportowego, na którym zostaną zamontowane urządzenia do ćwiczeń rekreacyjno - siłowych. - Usytuowanie na naszym osiedlu urządzeń do ćwiczeń fizycznych, dostępnych za darmo niemalże w każdej chwili, sprawi, że aktywna, nowoczesna i atrakcyjna forma ruchu powinna stać się naturalną potrzebą spędzania wolnego czasu - napisali wnioskodawcy projektu, który zakłada montaż urządzeń do ćwiczeń oraz ławeczek na świeżym powietrzu.
Natalia Nykiel wystąpiła na Wyspie Młyńskiej w Bydgoszczy [zdjęcia]
Budowa siłowni to wydatek około 80 tys. złotych. Nie wiadomo natomiast, ile dokładnie miałaby kosztować budowa ścieżki rowerowej wzdłuż Smukalskiej (od Szamarzewskiego w górę), czego chcą mieszkańcy Piasków.
- Odcinek Smukalskiej od Szamarzewskiego w górę jest bardzo niebezpieczny dla pieszych i rowerzystów, gdyż droga biegnie po łuku i kierowca nie widzi, że ktoś idzie lub jedzie rowerem - mówi jedna z bydgoszczanek, która podpisała się pod budową wzdłuż Smukalskiej ścieżki dla rowerzystów lub choćby chodnika dla pieszych. - Trasa ta łączy Piaski i Jachciece. Na Jachcicach sa dwie szkoły, do których dzieci mogłyby dojeżdżać rowerem, gdyby taka ścieżka była. Chodzi nie tylko o bezpieczeństwo, ale również o zdrowie i kondycję. Są plany, by zmienić nawierzchnię ulicy Smukalskiej właśnie na tym odcinku, więc uważam, że prace te można by jakoś zgrać. Według mieszkańców Piasków, w przyszłości ścieżkę rowerową można by połączyć ze Smukałą, Opławcem i - przez las - z Myślęcinkiem. -To byłaby bardzo malownicza trasa - dodają.
Mieszkańcy Piasków wnioskowali też o budowę profesjonalnego placu do street workoutu, czyli ulicznego treningu siłowego.
Miałby powstać obok boiska przy ul. Mochelskiej za około 60 tys. zł.
WIDEO: Bydgoszcz dawniej i dziś