Zakład Termicznego Przekształcania Odpadów Komunalnych to nie tylko unieszkodliwianie śmieci. Na terenie obiektu przy ul. Prądocińskiej 28 w Bydgoszczy, powstała również nowoczesna kompostownia o wydajności 4 000 Mg/rok.
Trafiają tam ulegające biodegradacji "odpady zielone" z selektywnej zbiórki. W skład materiału poddawanemu kompostowaniu wchodzą: liście, trawa, rozdrobnione gałęzie, pozostałości roślinne, odpady powstające w wyniku pielęgnacji i uprawiania publicznych i prywatnych terenów zieleni, odpady pochodzenia roślinnego z targowisk, parków, zieleńców miejskich i ogrodów.
W składzie kompostowanej masy nie znajdują się natomiast odpady pochodzenia zwierzęcego, ani żadne ich pochodne. Masa nie zawiera ponadto odpadów kuchennych.
- Kolejny odpad wytwarzany przez mieszkańców Bydgoszczy, dzięki selektywnej zbiórce, ale i inwestycjom zrealizowanym przez miasto w ostatnich latach znalazł „drugie życie” – dodaje Adam Musiała, dyrektor Biura Zarządzania Gospodarką Odpadami Komunalnymi Urzędu Miasta Bydgoszczy.
Z biologicznie aktywnych odpadów otrzymywany jest kompost posiadający wysokie wartości nawozowe, nadający się do bardzo szerokiego wykorzystania m.in. w ogrodnictwie. Jego produkcja nie szkodzi środowisku naturalnemu, ponieważ kompost powstaje w zamkniętym pomieszczeniu, a wszelkie gazy usuwają systemy do niwelowania zapachów. Proces kompostowania zachodzi w dwóch fazach: w fazie kompostowania intensywnego (początkowego), zwanej także wysokotemperaturową i w fazie dojrzewania kompostu, nazywanej kompostowaniem mezofilowym.
źr. www.pronatura.bydgoszcz.pl/