Zobacz wideo: Małe miejscowości bez szczepień przeciw covid-19?
Oferta ProNatury za obsługę sektora to stawka 21 mln zł. Remondis zażądał 28 milionów. Tyle tylko, że cena stanowiła 60 procent wymagań ofertowych. Reszta to ochrona środowiska. Firmy musiały zaoferować, że mają ponad 10 samochodów-śmieciarek spełniających kryterium normę spalin Euro 6 i to nimi będą obsługiwać sektor.
- Cieszymy się ze zwycięstwa w tym przetargu - mówi Piotr Kurek, rzecznik ProNatury. Umowy jeszcze nie podpisano. Nie wiadomo też, czy rozstrzygnięcia przetargu nie oprotestuje Remondis.
Koniec z umową
Przypomnijmy, że od września miejska spółka odbierała śmieci z centrum. Dolnośląski Komunalnik najwyraźniej nie radził sobie z ich odbiorem. Bydgoszczanie skarżyli sie na bałagan i przepełnione kubły na odpady zawalające ulice.
To może Cię zainteresować
- Piękne, wzruszające i tradycyjne życzenia na Boże Narodzenie 2023
- Religijne i duchowe życzenia na Wigilię i Boże Narodzenie 2022
- Modlitwa na Wigilię. Jakie modlitwy odmawiać przed Wieczerzą Wigilijną?
- Pasterka online. W artykule transmisje pasterki na żywo, w tym również z Bydgoszczy
- Filmy hity na święta w TV. To będzie można obejrzeć [lista - TVP, POLSAT, TVN]
- Kolędy i pastorałki. Śpiewnik na Boże Narodzenie 2020. Tradycyjne i góralskie kolędy
Zastępca prezydenta Michał Sztybel poinformował 23.07, że z dniem 1 września 2020 r., PHU Komunalnik nie będzie odbierać odpadów w sektorze IV. Wprowadzamy zmiany także w pozostałych dwóch obsługiwanych przez Komunalnika. Sektor IV obejmuje osiedla: Bielawy, Bocianowo – Śródmieście – Stare Miasto
- Od 1 września, sektor IV, który stanowi 40 procent obszaru objętego usługą firmy PHU Komunalnik, będzie obsługiwany przez inny podmiot, wybrany na podstawie prawa zamówień publicznych – mówił zastępca prezydenta, Michał Sztybel. – Zabezpieczamy także pozostałe dwa sektory obsługiwane przez firmę Komunalnik poprzez większą ilość śmieciarek odbierających odpady oraz skracamy 3-dniowy termin reklamacji do 1 dnia – dodaje.
Szereg nieprawidłowości
Przypomnijmy, że obecna sytuacja związana z szeregiem nieprawidłowości przy odbiorze odpadów z trzech sektorów miasta tj. na osiedlach: Nowy Fordon, Bydgoszcz Wschód-Siernieczek-Brdyujście, Smukała-Opławiec-Janowo, Piaski, Czyżkówko, Okole, Flisy, Osowa Góra, Bielawy, Bocianowo – Śródmieście – Stare Miasto związana jest z niekorzystnym dla Bydgoszczy i jej mieszkańców rozstrzygnięciem Krajowej Izby Odwoławczej, która nakazała miastu podpisanie umowy z firmą Komunalnik.
Milionowe kary
- To miasto Bydgoszcz, wykluczając z postępowania firmę Komunalnik, wskazywało, że tak szerokiej usługi, za przedstawioną cenę nie można prawidłowo wykonać – dodaje wiceprezydent Sztybel – To Krajowa Izba Odwoławcza nakazała przywrócić do postępowania firmę Komunalnik. Dodatkowo, prawo krajowe związane z koronawirusem uprzywilejowało przedsiębiorców i uniemożliwiło zerwanie umowy z firmą w szybszym terminie – tłumaczy.
W ramach ograniczonych możliwości prawnych jako Miasto Bydgoszcz podjęliśmy następujące kroki, by przywrócić porządek w poszczególnych częściach miasta:
- Ponad 2,7 mln zł kar umownych
- Ponad 4 tys. wezwań do odbioru odpadów w trybie reklamacji
- Ponad 2 tys. odbiorów zastępczych zrealizowanych przez miejską spółkę ProNatura
- Codzienne kontrole strażników miejskich, kontrolujących jakość odbioru odpadów
- Wprowadzenie procedury rozstawiania kilkuset pojemników zastępczych
Działania miasta dotyczące pozostałych dwóch sektorów obsługiwanych przez PHU Komunalnik są uzależniane od stanu jakości realizacji usługi. W przypadku braku poprawy, miasto będzie gotowe na kolejne działania związane ze zmianą umowy na odbiór odpadów.
