Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Bydgoska firma wyprodukuje głowice do dronów dla wojska!

WM
Przypomnijmy, że WZL nr 2 z Bydgoszczy zdobyły grant na budowę dronów wart 21 milionów. „Zespolona Platforma Rozpoznawcza” to robocza nazwa jednego z siedmiu bezzałogowców, które do 2021 roku mają powstać w Wojskowych Zakładach Lotniczych.
Przypomnijmy, że WZL nr 2 z Bydgoszczy zdobyły grant na budowę dronów wart 21 milionów. „Zespolona Platforma Rozpoznawcza” to robocza nazwa jednego z siedmiu bezzałogowców, które do 2021 roku mają powstać w Wojskowych Zakładach Lotniczych. Dariusz Bloch
Bydgoskie Zakłady Elektromechaniczne Belma będę produkować głowice do polskich dronów bojowych - własnie podpisano umowę.

Głowice do dronów zostały opracowane przez Wojskowy Instytut Techniczny Uzbrojenia. Umowę na ich produkcje podpisano podczas XXVI Międzynarodowego Salonu Przemysłu Obronnego w Kielcach.

Do bojowych bezzałogowych statków powietrznych przystosowane są cztery rodzaje głowic z rodziny GX-2: głowica odłamkowo-burząca, kumulacyjno-odłamkowa, termobaryczna oraz szkolna. Głowice GX-2 mają być uzbrojeniem dla dronów klasy mini działających na dystansie ponad 20 kilometrów.

– Porozumienie jest przykładem synergii. Bydgoskie Zakłady Elektromechaniczne Belma S.A. są niewielką spółką w Polskiej Grupie Zbrojeniowej, bo liczą zaledwie 230 osób, w tym silną grupę stanowią konstruktorzy. Gdyby nie współpraca z wojskowymi instytutami badawczymi nie bylibyśmy w stanie poradzić sobie z wprowadzaniem nowych, innowacyjnych produktów – cytuje wypowiedź Mariusza Bednarskiego, prezesa zarządu BZE Belma S.A., "Polska Zbrojna".

Uhm, chwileczkę... o co chodzi z tym śpiewaniem Oskarowi Gollobowi? [WIDEO]

Opracowana w WITU seria głowic GX-2 może być wykorzystywana w każdego typu maszynach bezzałogowych. Można nimi razić lekko opancerzone pojazdy, piechotę i czołgi. Głowica termobaryczna służy m.in. do niszczenia stacji radiolokacyjnych, wyrzutni rakiet i schronów.

To nie jest jedyny ostatni sukces bydgoskich firm zbrojeniowych. Jadwiga Emilewicz, szefowa resortu przedsiębiorczości i technologii przyznała w tegorocznej edycji konkursu Nagrodę Specjalną ex aequo dwóm firmom: Zakładom Chemicznym „NITRO-CHEM” S.A. i WB Electronics S.A. Wyróżnienia przyznano na podstawie oceny wniosków, które wpłynęły do ministerstwa, z uwzględnieniem kryteriów odnoszących się w szczególności do wolumenu eksportu, innowacyjności produktu/procesu produkcyjnego, zaangażowania w procesy B+R przemysłu obronnego i współpracę międzynarodową.

„NITRO-CHEM” jest producentem materiałów wybuchowych dla celów cywilnych i wojskowych. Firma jest m.in. jedynym certyfikowanym dostawcą trotylu dla armii Stanów Zjednoczonych. Niebawem spółka rozpocznie produkcję bomb lotniczych Mk 82 przeznaczonych m.in. do samolotów wielozadaniowych F-16.

300 Plus - wszystko, co musisz wiedzieć o programie.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Uwaga na chińskie platformy zakupowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera