Zobacz wideo: Ile zarabiają Polacy w mikrofirmach?
- Mieliśmy wyprowadzić się z ul. Nakielskiej do 15 lutego, ale okazało się to niemożliwe. W związku z pandemia koronawirusa mamy pewne opóźnienia, zachorował nasz generalny projektant, problemy mieli podwykonawcy. Jesteśmy po rozmowach z Polskim Holdingiem Nieruchomości i wyprowadzimy się do 31 marca (spółka znalazła nową siedzibę w niedalekim Trzeciewcu – red.). Wiem, że PHN chciałby już działać na tej działce i przystąpić do prac, nam również zależy na możliwie szybkiej wyprowadzce – deklaruje Andrzej Walkowiak, prezes Fabryki Obrabiarek do Drewna w Bydgoszczy.
Osiedle na 700 mieszkań
PHN poważnie podchodzi do tej inwestycji, ma tu powstać m. in. 700 mieszkań. Od początku było wiadomo, że ta działka to propozycja dla dużego gracza, który dysponuje odpowiednim zapleczem na tego rodzaju inwestycje. PHN przeprowadził już przetarg na wyłonienie projektanta dla inwestycji, zwyciężyła warszawska spółka AGK Architekci.
Do przeprowadzenia została już tylko jedna hala, w której trwa produkcja. Ona, jak i cztery inne budynki (w tym zabytkowa willa Blumwego) wpisane do gminnego rejestru zabytków.
To Cię może też zainteresować
Przemysłowe zabytki nie znikną
Dla miasta i konserwatora zabytków istotne było, by zabytkowe hale jak i willa pozostały. - Dla mnie, jako bydgoszczanina, było to również bardzo istotne. W końcu FOB to kawał przemysłowej historii miasta – ocenia Andrzej Walkowiak.
- Już w listopadzie rozmawiałem o tym z przedstawicielami AGK – tłumaczy Sławomir Marcysiak, Miejski Konserwator Zabytków. - Mieliśmy zaplanowane jeszcze jedno spotkanie, którego ze względu na sytuację z wirusem nie doszło. Początkowo były dwie koncepcje, jedna bez zabudowań zabytkowych, co nie wchodziło w grę. Zabytkowe nieruchomości zostają, choć inwestor będzie mógł im oczywiście nadać inne funkcje. W halach będą to prawdopodobnie funkcje handlowe z elementami parkowania, a w willi będzie mieszkaniówka. Pewne zmiany będą mogły nastąpić w jednej z hal, która pierwotnie była nieco mniejsza, a rozbudowano ją po wojnie.
Każda propozycja będzie musiała jednak przejść przez „ręce” konserwatora, nie ma więc niebezpieczeństwa, że zabytkowe obiekty w pewnym momencie znikną z miejskiego krajobrazu.
W sieci pojawiły się wizualizacje osiedla przy ul. Nakielskiej. Jak dowiedzieliśmy się w AGK Architekci, „nie jest to rozwiązanie docelowe”, a wizualizacje „to tylko koncepcja, która ma obecnie zupełnie inny kształt”.
To nie będzie program "Mieszkanie Plus"
Tak jak informowaliśmy w listopadzie, w tym atrakcyjnym miejscu nie powstaną tanie czynszówki z rządowego programu "Mieszkanie Plus" (obecnie "Mieszkanie dla Rozwoju"). Potwierdzenie w tej sprawie otrzymał poseł Paweł Olszewski, który interpelował w sprawie Nakielskiej 53.
- Spółka planuje budowę lokali mieszkalnych na gruntach przy ulicy Nakielskiej w Bydgoszczy w ramach inwestycji o charakterze
komercyjnym. Na terenie nowego osiedla powstaną także liczne punkty usługowe, a sama inwestycja pozytywnie wpłynie na rozwój Bydgoszczy poprzez zagospodarowanie terenów poprzemysłowych położonych blisko centrum miasta. W konsekwencji stanowić będzie kontynuację korzystnych przemian w otoczeniu bydgoskiej dzielnicy Wilczak związanych z jednej strony z uzupełnieniem struktury mieszkaniowej z drugiej natomiast, z rewitalizacją terenów przemysłowych - informuje Ministerstwo Aktywów Państwowych.
