Fotografie, filmy i obiekty przestrzenne złożą się na wystawę „Lucim żyje”. Jej bohaterami są związani z Bydgoszczą twórcy.
<!** Image 2 align=right alt="Image 105096" sub="„Lucimianie” spotkali się z okazji trzydziestolecia zainicjowania „Akcji Lucim”. Od lewej: Bogdan Chmielewski, Wiesław Smużny, Andrzej Maziec, Witold Chmielewski / Fot. Archiwum">„Akcja Lucim” znalazła już swoje miejsce w historii sztuki XX wieku. W połowie lat 70. grupa zaprzyjaźnionych artystów przyjechała do podbydgoskiej wsi, żeby „robić” sztukę z udziałem miejscowych. Minęło kilka lat zanim Grupa Działania: Stanisław Wasilewski, bracia Bogdan i Witold Chmielewscy, Wiesław Smużny i Andrzej Maziec wypracowała założenia sztuki społecznej. Chodziło w niej przede wszystkim o „dzieło-działanie, które w oddziaływaniu swoim na wybraną społeczność lokalną pociągnie ją do własnych, indywidualnych i zbiorowych kreacji symbolicznych i instrumentalnych”.
Centrum działań „Akcji Lucim” stała się kupiona przez artystów drewniana chata. Ale z reguły wychodzili ze swoimi happeningami na zewnątrz - wśród pól i zagród ciagnęły barwne procesje, symbolizujące cykle przemian w przyrodzie. Podczas zorganizowanego we wrześniu tego roku spotkania z okazji 30-lecia „Akcji Lucim” mieszkańcy wioski podkreślali, że zmieniła ona ich sposób odbierania świata.
<!** reklama>Okazuje się, że założenia sztuki społecznej są wciąż żywe. Niedawno otwarte toruńskie Centrum Sztuki Współczesnej zainteresowało się pracami piątki bydgoskich artystów. Zakupiono fotografie, filmy i instalacje tworzone w tamtym czasie.
Do udziału w ekspozycji zostali zaproszeni twórcy z całej Polski, m.in., Paweł Althamer, Roman Dziadkiewicz, Jarosław Kozakiewicz. Wystawie, która ma zostać otwarta w marcu przyszłego roku, będzie towarzyszyć konferencja poświęcona utopii wiejskich oraz katalog. - Projekt przewiduje zorganizowanie spotkań warsztatowych. Część z nich odbędzie się w CSW w Toruniu, pozostałe natomiast w Domu Ludowym w Lucimiu. Połowa miejsc zarezerwowana będzie dla mieszkańców Lucimia i innych wiosek gminy Koronowo - podkreśla Kasia Toczko, rzeczniczka prasowa Centrum Sztuki Współczesnej w Toruniu.
- Okazuje się, że dopiero teraz to, co my robiliśmy w Lucimie 30 lat temu, budzi zainteresowanie młodych pokoleń artystów na całym świecie - mówi Witold Chmielewski, dzisiaj profesor Wydziału Sztuk Pięknych UMK w Toruniu.
Toruńska placówka zakupiła również prace innych artystów związanych z Bydgoszczą. Są to: Ignacy Bulla, Anna Drejas, Violetta Kuś, Marek Noniewicz, Ewa Pankiewicz, Dorota Podlaska, Jerzy Puciata, Jerzy Riegel, Aleksandra Simińska, Leon Romanow, Ryszard Wietecki, Krzysztof Cander oraz Elżbieta Jabłońska.
Warto wiedzieć
„Akcja Lucim” została zorganizowana w latach 1977-1978. Następnie zawiązała się Grupa Działania. W 1981 roku odszedł z niej Andrzej Maziec, a happeningi kontynuowała Grupa 111.