Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Bydgoscy seniorzy atakowani przez oszustów. Aż 13 przypadków wyłudzeń w ciągu jednego dnia!

jt
Tylko w poniedziałek (24.09) bydgoscy policjanci odnotowali aż 13 przypadków, kiedy próbowano wyłudzić pieniądze od seniorów.
Tylko w poniedziałek (24.09) bydgoscy policjanci odnotowali aż 13 przypadków, kiedy próbowano wyłudzić pieniądze od seniorów. pixabay.com
Jak informuje policja, w naszym mieście wciąż zdarzają się próby oszustw metodą „na wnuczka", choć ostatnio bardziej popularna wśród oszustów jest metoda „na policjanta”. Tylko w poniedziałek (24.09) bydgoscy policjanci odnotowali aż 13 przypadków, kiedy próbowano wyłudzić pieniądze od seniorów. Na szczęście, starsi ludzie byli ostrożni i nie dali się oszukać.

W oszustwach „na wnuczka” i „na policjanta” ofiarami są przeważnie osoby starsze. Metoda działania przestępców w takich przypadkach za każdym razem jest bardzo podobna. Najczęściej wyszukują osobę, jej adres i numer telefonu w książce telefonicznej, po czym nawiązują kontakt. Podają się za członka rodziny: wnuczka, kolegę, przyjaciela, a ostatnio najczęściej policjanta.

- Dzwoniący wmawiają swoim rozmówcom, że prowadzą działania przeciwko oszustom, którzy dokonują wyłudzeń na starszych osobach lub informują, że ktoś z członków rodziny spowodował wypadek i potrzebne są pieniądze, żeby sprawca wyszedł z aresztu. Oszuści wypytują o oszczędności i proszą o pożyczenie wysokiej kwoty pieniędzy. Następnie informują ofiarę, że przyślą kolegę lub koleżankę, czy też rzekomego policjanta po odbiór gotówki. Oczywiście zastrzegają, żeby nikogo nie informować o tym, ponieważ jest to bardzo tajna „akcja”. Niekiedy nawet bywa tak, że oszuści chcą być wiarygodni i podstępem każą swojej ofierze bez rozłączania się wybrać numer 997 lub 112, po czym słuchawkę przejmuje inna osoba, podając się za policjanta i potwierdza tożsamość oszusta jako funkcjonariusza CBŚP. Co więcej, każą się nie rozłączać nawet jak pokrzywdzony idzie do banku - opisuje mechanizmy działania oszustów podkom. Lidia Kowalska z zespołu prasowego KWP w Bydgoszczy.

Podobne schematy działania zastosowali oszuści wczoraj (24 września). - Bydgoscy policjanci zostali poinformowani o 13 próbach oszustw metodą „na policjanta CBŚ” oraz „na wnuczka”. Na szczęście, żadna z osób nie została oszukana. Większość seniorów zachowała czujność, nie uwierzyła w historię dzwoniącego oszusta i nie kontynuowała rozmowy. Jednak w dwóch przypadkach sytuacja wyglądała inaczej - informuje podkom. Lidia Kowalska.

Jak podaje policja, 54-letnia kobieta, która również odebrała telefon od „policjanta CBŚ” w pierwszej chwili, w trosce o swoje oszczędności, poszła do banku, by wypłacić pieniądze. Gdy się okazało, że nie może tego zrobić, „fałszywy policjant”, z którym rozmawiała przez telefon, kazał jej wziąć pożyczkę. Wówczas kobieta zorientowała się, że to próba oszustwa i rozłączyła się.

- W drugim przypadku 88-letnia bydgoszczanka usłyszawszy o wypadku córki i potrzebie wpłaty pieniędzy, by uniknąć konsekwencji prawnych, poszła do banku i wypłaciła pieniądze. Jednak z nimi poszła do komisariatu na Śródmieściu i opowiedziała o całej historii. Wówczas dowiedziała się, że była to próba oszustwa - relacjonuje podkom. Lidia Kowalska.

Policjanci ostrzegają przed tego typu oszustwami. Ich ofiarami najczęściej padają osoby starsze i samotne. Funkcjonariusze apelują o ostrożność i rozwagę w kontaktach z nieznajomymi, którzy przychodzą do domu bądź dzwonią podając się za członków rodziny, znajomych lub za pracowników różnych instytucji. Przed przekazaniem jakichkolwiek pieniędzy czy innych rzeczy wartościowych, należy jak najszybciej skontaktować się z osobą, do której mają one trafić. W ten sposób upewnimy się, że to rzeczywiście ona zwracała się do nas z prośbą i nie zostaniemy oszukani.

- Apelujemy również do bliskich osób starszych - zadbajcie Państwo o bezpieczeństwo seniorów. Powiedzcie im o zagrożeniach, uczulcie na opisywane przestępcze techniki, z których korzystają oszuści. Porozmawiajcie ze swoimi rodzicami bądź dziadkami o czyhających na nich zagrożeniach ze strony takich osób. Wpłyńcie Państwo na osoby starsze, by kontaktowały się z Wami i pytały o radę - podkreśla podkom. Lidia Kowalska.

Pamiętaj! Policjanci nigdy nie dzwonią w takich przypadkach, jak opisują to oszuści podający się za policjantów i nigdy nie żądają wypłaty pieniędzy.

  • Jeśli mamy jakiekolwiek wątpliwości zawsze możemy zadzwonić na Policję.
  • 997 lub 112 to numery alarmowe, pod którymi mogą Państwo uzyskać pomoc.

O krok od wielkiej tragedii! Cudem uniknęli śmierci! [wideo - program Stop Agresji Drogowej]

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!