https://expressbydgoski.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Bydgoscy radni uciekli przez bezrobotnymi. Zobacz, co jeszcze wydarzyło się 7 lutego [KALENDARIUM BYDGOSKIE]

Krzysztof Błażejewski
Zobacz, co ważnego i ciekawego wydarzyło się 7 lutego w Bydgoszczy. [BYDGOSZCZ, KALENDARIUM, 7 LUTEGO]

7 lutego 1835 roku na posiedzeniu Rady Miasta honorowe obywatelstwo Bydgoszczy nadane mu miesiąc wcześniej odebrał 72-letni urzędnik pruski, Johann Springer, zatrudniony na stanowisku fiskała w zarządzie regencji bydgoskiej.

7 lutego 1930 roku podczas głębokiego kryzysu gospodarczego przybyli na sesję Rady Miasta Bydgoszczy bezrobotni z galerii dla publiczności w dramatyczny sposób zaczęli głośno domagać się pomocy. Radni w przestrachu uciekli z sali. Wówczas pozostający bez pracy zebrali się na wiecu przed ratuszem, gdzie stali do wieczora. Przychodzili tu odtąd codziennie w coraz większej liczbie aż do zorganizowania przez Zarząd Miasta oczekiwanych robót interwencyjnych.

7 lutego 1934 roku na cmentarzu Nowofarnym odbył się pogrzeb Jana Biziela, powszechnie znanego i szanowanego lekarza, byłego przewodniczącego Polskiej Rady Ludowej, honorowego obywatela miasta.

7 lutego 1945 roku z udziałem 12 osób, pod czujnym okiem kpt. Strassera z I Armii Wojska Polskiego odbyło się zebranie założycielskie bydgoskiego oddziału nowej partii, która funkcjonowała do końca XX wieku, Stronnictwa Demokratycznego. Pierwszym prezesem bydgoskiego oddziału został inż. Julian Jankowski, ale funkcję tę sprawował tylko do 2 kwietnia, kiedy to jego następcą został Witold Żmigrodzki.

7 lutego 1953 roku podczas IV Miejskiej Konferencji PZPR z funkcji I sekretarza Komitetu Miejskiego PZPR w Bydgoszczy ustąpił Zygmunt Matuszewski. Jego miejsce zajął Władysław Szapołowski.

7 lutego 1969 roku rozpoczął się trzydniowy XVII Zjazd Literatów Polskich w Bydgoszczy. Gośćmi specjalnymi były delegacje robotnicze czołowych zakładów przemysłowych kraju i delegacje pisarzy z krajów socjalistycznych. Obradom przewodniczył w zastępstwie chorego Jarosława Iwaszkiewicza - Jerzy Putrament. Zjazd trwał 3 dni i miał szczególnie uroczysty charakter z okazji 25-lecia Polski Ludowej.

7 lutego 1989 roku w studenckim klubie „Aryl-2” miało miejsce rozstrzygnięcie konkursu na najlepszego studenta bydgoskich uczelni. Główną nagrodę w postaci kluczy do samodzielnego mieszkania spółdzielczego typu M-3 oraz statuetkę Łuczniczki otrzymał student Wydziału Humanistycznego WSP Grzegorz Gruszka.

7 lutego 2009 roku w wieku 91 lat zmarł Witold Majchrzak, mieszkaniec Jachcic, legendarny bydgoski siłacz, zapaśnik, ciężarowiec i kulturysta, który w latach 30. XX wieku był czołowym polskim atletą.

Wróć na expressbydgoski.pl Express Bydgoski