Zobacz wideo: Ulgi podatkowe 2021. Co możesz sobie odliczyć
- Gastronomia i hotelarstwo powoli upadają. Jeśli tak dalej pójdzie, centrum miasta zupełnie umrze – mówi Beata Schmidt z Hotelu Logan w Bydgoszczy, przedstawicielka bydgoskich przedsiębiorców. – Jedyną szansą na to, żebyśmy przetrwali, jest zwolnienie ze stałych opłat i obniżenie części z nich opłat.
By ratować bydgoskie przedsiębiorstwa, w ubiegłym miesiącu przedstawiciele branż hotelarskiej, gastronomicznej i fitness przekazali do Rady Miasta Bydgoszczy petycje dotyczące przyjęcia rozwiązań, które poskutkują: obniżeniem wysokości dzierżawy wieczystej, zwolnieniem z podatku od nieruchomości: gruntów, budynków i budowli związanych z prowadzeniem działalności gospodarczej, a także obniżeniem wysokości opłaty za usługi wodne.
Bydgoski Pakiet Pomocy dla Przedsiębiorców
W odpowiedzi na pismo, głos zabrał Rafał Bruski, prezydent Bydgoszczy.
Jak informuje, działania mające na celu wsparcie lokalnych przedsiębiorców wdrożone zostały już w ubiegłym roku. To m.in. symboliczna opłata za działalność ogródków letnich dla wszystkich dzierżawców, która także w 2021 r. wynosić będzie symboliczny 1 grosz za 1 m kw. za dzień. Dodatkowo, w ub. roku wprowadzony został Bydgoski Pakiet Pomocy dla Przedsiębiorców, który przewidywał dwa rodzaje ulg: odroczenie terminu płatności należności oraz rozłożenie należności na raty. Pakiet dotyczył zarówno płatności czynszu najmu za lokal użytkowy lub dzierżawy gruntu oraz podatku od nieruchomości.
- Wnioski składane w tym roku są rozpatrywane na bieżąco. Zgodnie z ogólnie obowiązującymi przepisami wnioskodawcy, możliwe jest rozłożenie na raty, umorzenie lub odroczenie płatności - informuje prezydent Rafał Bruski.
- W pełni rozumiem sytuację oraz to, iż przez obostrzenia związane z pandemią COVID-19 nie jest możliwe prowadzenie działalności we właściwej formule dla biznesu. W tym wszystkim należy mieć jednak na uwadze, iż opłaty, których dotyczy wniosek stanowią bardzo nikły procent w stosunku do zobowiązań, które ponoszą przedsiębiorcy, wpłacając opłaty do budżetu państwa. Należy mieć na uwadze, iż to właśnie rząd posiada narzędzia wsparcia w zakresie ratowania biznesu – podkreśla prezydent Rafał Bruski.
Dodatkowe ulgi poskutkują zwiększeniem opłat dla mieszkańców
Jak podkreśla prezydent Bruski, miasto - w miarę swoich możliwości finansowych - podejmuje działania umożliwiające wprowadzenie ulg, lecz te dodatkowe wiążą się ze zmniejszeniem kolejnych wpływów do budżetu, co przyczyniłoby się do wzrostu innych opłat dla mieszkańców, np. podniesieniem cen za bilety komunikacji publicznej, parkowanie, pobyt dziecka w żłobku.
- Podwyżki tego typu to ostateczność, uderzająca po kieszeni wszystkich mieszkańców, czego bardzo chciałbym uniknąć oraz utrzymać dotychczasowy standard działania miasta – bez ograniczeń w edukacji czy komunikacji publicznej.
