Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Budynek dawnej synagogi w Koronowie odzyskuje swój blask

Marek Chełminiak
Liczący blisko 160 lat zabytek trzeba uratować, bo jest to ważne dziedzictwo historyczne Koronowa
Liczący blisko 160 lat zabytek trzeba uratować, bo jest to ważne dziedzictwo historyczne Koronowa Marek Chełminiak
Dom modlitw, sala treningowa oraz kino,te stare mury widziały już niejedno. Koszty kapitalnego remontu pokrywa głównie miejscowy samorząd.

Synagoga jest jednym z najcenniejszych tego typu zabytków w północnej części Polski. Zbudowano ją w 1856 roku, ale wiernym wyznania mojżeszowego nie służyła zbyt długo, gdyż na początku dwudziestego wieku, prawie wszyscy z nich opuścili miasto w poszukiwaniu lepszego bytu. Wówczas, pozbawiona opieki bożnica zaczęła niszczeć i obrastać długiem. Bydgoscy Żydzi, którzy się nią opiekowali, postanowili niepotrzebny obiekt sprzedać. Kupiło go Towarzystwo Gimnastyczne „Sokół” w Koronowie. Jego członkowie urządzili tam miejsce do ćwiczeń sportowych. Po wojnie obiekt został „Sokołom” zabrany i powstało w nim kino „Brda”. W latach dziewięćdziesiątych ubiegłego wieku kino zostało zlikwidowane, obiekt zaczął niszczeć. Przez kilka lat opiekowali się nim członkowie reaktywowanego „Sokoła”, ale nie dali rady go utrzymać i zamienił się częściowo w ruinę.

Starania o uratowanie cennego zabytku trwają wiele lat. W 2010 roku samorząd Koronowa zdecydował się na przejęcie zabytku i przeznaczenie go na cele kulturalne. W tym celu przygotowano dokumentację z wnioskiem do urzędu marszałkowskiego o dotacje na remont obiektu. W międzyczasie uzyskano też pozwolenie na budowę. Niestety nie udało się zdobyć na ten cel wystarczających środków. Zawiódł urząd marszałkowski, który odrzucił pierwszy wniosek. W odpowiedzi na drugi, przyznano 100 tysięcy złotych, choć gmina wnioskowała o dziewięć razy więcej. W tym roku Koronowo ubiegało się o kwotę 400 tysięcy złotych. Otrzymało 50 tysięcy. Dodatkowe 15 dołożył Wojewódzki Konserwator Zabytków. W tej sytuacji koronowskie władze postanowiły ratować zabytkowy obiekt własnymi środkami.

- Dokończenie remontu i przebudowy synagogi będzie kosztowało ponad milion złotych. Za te pieniądze budynek zostanie odnowiony od zewnątrz i w środku. Po zakończeniu prac, ma służyć celom kulturalno-oświatowym. Dlatego konieczna jest dobudowa części socjalno-sanitarnej od strony ul. Sienkiewicza - mówi Brygida Berkowicz-Wyrzykowska, inspektor do spraw programów pomocowych w koronowskim urzędzie miasta.

Lista prac do wykonania w ramach remontu i przebudowy zabytkowego obiektu jest bardzo długa. Położyć trzeba nawet nowe instalacje wodociągowe, kanalizacyjne i elektryczne. Konieczny jest też między innymi remont schodów i podłogi, ułożenie posadzki oraz gipsowanie i malowanie ścian. Trzeba też zrobić nową elewację. We wrześniu ogłoszono wyniki przetargu wykonawcę zaplanowanych prac. Wygrała go firma „Korbud” z Koronowa. Zakończenie prac zaplanowano na maj przyszłego roku.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Zwolnienia grupowe w Polsce. Ekspert uspokaja

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty