Synagoga jest jednym z najcenniejszych tego typu zabytków w północnej części Polski. Zbudowano ją w 1856 roku, ale wiernym wyznania mojżeszowego nie służyła zbyt długo, gdyż na początku dwudziestego wieku, prawie wszyscy z nich opuścili miasto w poszukiwaniu lepszego bytu. Wówczas, pozbawiona opieki bożnica zaczęła niszczeć i obrastać długiem. Bydgoscy Żydzi, którzy się nią opiekowali, postanowili niepotrzebny obiekt sprzedać. Kupiło go Towarzystwo Gimnastyczne „Sokół” w Koronowie. Jego członkowie urządzili tam miejsce do ćwiczeń sportowych. Po wojnie obiekt został „Sokołom” zabrany i powstało w nim kino „Brda”. W latach dziewięćdziesiątych ubiegłego wieku kino zostało zlikwidowane, obiekt zaczął niszczeć. Przez kilka lat opiekowali się nim członkowie reaktywowanego „Sokoła”, ale nie dali rady go utrzymać i zamienił się częściowo w ruinę.
Starania o uratowanie cennego zabytku trwają wiele lat. W 2010 roku samorząd Koronowa zdecydował się na przejęcie zabytku i przeznaczenie go na cele kulturalne. W tym celu przygotowano dokumentację z wnioskiem do urzędu marszałkowskiego o dotacje na remont obiektu. W międzyczasie uzyskano też pozwolenie na budowę. Niestety nie udało się zdobyć na ten cel wystarczających środków. Zawiódł urząd marszałkowski, który odrzucił pierwszy wniosek. W odpowiedzi na drugi, przyznano 100 tysięcy złotych, choć gmina wnioskowała o dziewięć razy więcej. W tym roku Koronowo ubiegało się o kwotę 400 tysięcy złotych. Otrzymało 50 tysięcy. Dodatkowe 15 dołożył Wojewódzki Konserwator Zabytków. W tej sytuacji koronowskie władze postanowiły ratować zabytkowy obiekt własnymi środkami.
- Dokończenie remontu i przebudowy synagogi będzie kosztowało ponad milion złotych. Za te pieniądze budynek zostanie odnowiony od zewnątrz i w środku. Po zakończeniu prac, ma służyć celom kulturalno-oświatowym. Dlatego konieczna jest dobudowa części socjalno-sanitarnej od strony ul. Sienkiewicza - mówi Brygida Berkowicz-Wyrzykowska, inspektor do spraw programów pomocowych w koronowskim urzędzie miasta.
Lista prac do wykonania w ramach remontu i przebudowy zabytkowego obiektu jest bardzo długa. Położyć trzeba nawet nowe instalacje wodociągowe, kanalizacyjne i elektryczne. Konieczny jest też między innymi remont schodów i podłogi, ułożenie posadzki oraz gipsowanie i malowanie ścian. Trzeba też zrobić nową elewację. We wrześniu ogłoszono wyniki przetargu wykonawcę zaplanowanych prac. Wygrała go firma „Korbud” z Koronowa. Zakończenie prac zaplanowano na maj przyszłego roku.
