https://expressbydgoski.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Budowa spalarni nabiera tempa

Wojciech Mąka
Budowa spalarni odpadów w Bydgoskim Parku Przemysłowo-Technologicznym nabiera tempa. Jej fundamenty mają być gotowe do końca tego roku.

Budowa spalarni odpadów w Bydgoskim Parku Przemysłowo-Technologicznym nabiera tempa. Jej fundamenty mają być gotowe do końca tego roku.
<!** Image 3 align=none alt="Image 226168" sub="Fot. Dariusz Bloch">
Budowa Zakładu Termicznego Przekształcania Odpadów oficjalnie zaczęła się we wrześniu. Na działce przy wylocie z BPPT na południową obwodnicę Bydgoszczy na razie niewiele się działo.

<!** reklama>

Powstawał bowiem ośmiometrowej głębokości wykop pod bunkier na odpady. - Wykop udało się wykonać do końca października - informuje Marcin Janczylik, rzecznik miejskiej spółki ProNatura, która buduje spalarnię. - Następnie rozpoczęły się prace związane z konstrukcją jego fundamentów.

Przez blisko 35 godzin trwało betonowanie płyty fundamentowej. Prace zakończono 29 listopada o godz. 22.30. Do konstrukcji płyty fundamentowej wykorzystano ponad 530 ton stali zbrojeniowej oraz 2100 metrów sześciennych betonu.

Na budowie pracuje ponad 200 ludzi. - Prace postępują zgodnie z planem - zapewnia rzecznik ProNatury. - Jeżeli pogoda pozwoli, w tym głównie temperatura, to dalsze roboty zbrojeniowo-betonowe będą kontynuowane. Wykonawca zamierza do końca tego roku wyprowadzić konstrukcję bunkra do poziomu gruntu. W kolejnym etapie prowadzone będą prace przy budynku spalania oraz hali rozładunkowej.

Tymczasem - przypomnijmy – Bydgoskie Forum Ekologiczne oraz ekolodzy ze Śląska skierowali sprawę pozwolenia na budowę spalarni odpadów dla Bydgoszczy, Torunia i okolicznych gmin do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego. Chodzi o to, że przy wydawaniu pozwolenia nie powstał drugi raport oddziaływania spalarni na środowisko, a - zgodnie z pierwszym raportem - powinien.


Po co spalarni bunkier?

Bunkier to jeden z elementów przyszłej instalacji do odzysku energii z odpadów. Przywiezione tu śmieci beda stale mieszane, aby miały jednorodny skład. Potem zostaną spalone. Spalarnia ma produkować prąd i ciepło pokrywające potrzeby osiedla mieszkaniowego.


Zarzuty ekologów są mocne, twierdzą oni bowiem, że obecny projekt spalarni różni się znacząco od tego, który opiniowano na początku. Tak czy inaczej, skierowanie sprawy do WSA nie uchyla pozwolenia na budowę. Bydgoska spalarnia odpadów musi osiągnąć wszystkie parametry do końca 2015 roku. Jest pierwszą tego rodzaju inwestycją w Polsce.

Drugi jest Kraków. Umowę na budowę spalarni podpisano tam 3 grudnia. Ma być większa i droższa od naszej - krakowska ma mieć możliwość przerabiania 220 tys. ton śmieci rocznie, nasza - 180 tys. ton. Oba projekty dofinansowuje UE.**

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Biznes

Komentarze 10

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

e
energetyk
Pani Ciemniak zamknęła Zachem, teraz zamyka bydgoskie elektrociepłownie.
A
Administrator
To jest wątek dotyczący artykułu Budowa spalarni nabiera tempa
M
Marzena.K
Problem z opłatami za ścieki będzie się powiększał. Dziwię się, że miasto nie wykazuje inicjatywy i nie reaguje. Na szali znajdują się dwa bardzo istotne dla miasta zakłady chemiczne. Tutaj też muszę zwrócić uwage na to, że to stało się z Zachemem nie było "wrogim przejęciem". To była sprzedaż aktywów związanych z produkcją TDI innej firmie chemicznej, co było konsekwencją spadającej rentowności zakładów. Jeśli teraz sygnały z rynku sugerują, że produkcja EPI może być rentowna, trzeba to wykorzystać.
A
Anka
masz rację ale dyletanci tego nie zrozumieją :) przy planowaniu nie biorą pod uwagę ukształtowania terenu miasta ( gdzie mają mapy i badania porobione ale one były robione za tej przebrzydłej komuny i wcześniej) oraz samych uwarunkowań klimatycznych, o tych bydgoskich wiatrach przekonali się mieszkańcy Siernieczka, jak firma remondis wybudowała kompostownie (wysypisko między zabudowaniami mieszkalnymi i terenami rekreacyjnymi) nawet jak by chcieli nie są w stanie zmienić kierunku wiatrów i jak na złość cały smród leci na Siernieczko
j
jhony
A twój dom jest w pobliżu spalarni, wydawało mi się że tam jest exploseum, droga S10, neupack i przyszłe centrum logistyczne lidla.
K
Krystyna
Kochana Janet, śmieci komunalne w Bydgoszczy są praktycznie uporządkowane. W 2012 r. na wysypisko na Wypaleniskach wywieziono tylko 7000 ton śmieci.W 2008 r prognozowano 125 000 ton śmieci. Ma spalać 180000 ton śmieci komunalnych. Dla kogo budujemy tego potwora? Brakuje 173000 ton. Skąd będą przywożone śmieci?
Władcy bydgoski promują potwora, że będzie wytwarzany prąd i ciepło dla mieszkańców. My tego ciepła i prądu nie potrzebujemy, ponieważ ECI i ECII maja nie wykorzystane moce produkcyjne. Zamknięta jest ECIII.
Potwór będzie wytwarzał olbrzymie ilości toksycznych ścieków ok. 1,8 mln m3.
Obecnie ważą się losy Nitrochemu i firm znajdujących się na terenie byłego Zachemu z powodu żądania wielkich opłat za ścieki. Ile potwór będzie płacił za ścieki? Nie jestem naiwna,że będzie wsparcie rutusza na powrót produkcji zachemowskiej, nie ruszyli palcem podczas wrogiego przejęcia Zachemu. Tak jak nie ma chęci rozwiązania spawy opłat za ścieki i problemów Oczyszczalni Ścieków Kapuściska. Nikt nie poniesie odpowiedzialności za wybudowanie tego kolosa. Ma za to zapłacić Nitrochem a jak płatnie to my. To samo będzie spalarnią.
d
dziekanski
patrzac na spalarnie od innego strony zawsze to nowe miejsca pracy... oczywiscie to ma sens tylko wtedy jesli spalarnia bedzie spelniala wymagane normy i nie bedzie trula... innymi waznymi inwestycjami jest budowa S5 (chyba sie nie doczekamy) i powrót produkcji zachemowskiej (o ile bedzie wsparcie ratusza).
v
von z PO i PSL
KonDom, Bruski, Ciemniak ,Mikołajski, Mes i inni im POdobni?
g
gdzie tu rozum
A, o "róży wiatrów" szanowna Janet słyszała w podstawówce ? Gdyby wiaterki były constans jak zakłada bajkowo adwersarka, to niech by one sobie ganiały do resztówki Puszczy Bydgoskiej, ale one figlarne nie chcą się nawet "Pięknej płci" podporządkować.
Bydgoszcz leży w niecce , a jak nam taki figiel wiaterkowy dmuchnie spalenizną to będzie większy w Bydgoszczy smog niż w Londynie, gdzie istnieje zakaz palenia węglem. Za Londynem poszedł już Kraków aby było czym oddychać, a nam się chce spalarni dla śmieci i nieboszczyków dla całego regionu.
J
Janet
Ekolodzy dajcie wreszcie Bydgoszczy spokojnie uregulować sprawy odpadów, lokalizacja tej instalacji to 5 km od najbliższych budynków mieszkalnych przy południowo -zachodnim kierunku wiatrów.Zatem wiatry wieją w kierunku puszczy Bydgoskiej. Europa to nie Syberia z możliwością 100 km strefy bezpieczeństwa.
:)
Cieszy, że po tak wielu perturbacjach ta inwestycja wreszcie jest na najlepszej drodze do realizacji.
Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
Wróć na expressbydgoski.pl Express Bydgoski