Park powstaje na zmodernizowanym placu przy SP nr 46 na bydgoskich Kapuściskach. Znajduje się między budynkiem szkoły a sięgaczem ul. Zdrowotnej.
- Prace zaczęły się ponad miesiąc temu - mówi Elżbieta Śmigielska, dyrektor SP nr 46. - Na razie jeszcze nie ma terminu otwarcia, ale całość nabiera już kształtu. Jesteśmy zadowoleni, bo wykonawca bardzo rzetelnie podszedł do prac. W założeniu to miejsce będzie służyć nie tylko naszym uczniom, lecz także mieszkańcom, którzy zyskają tu świetne miejsce na relaks. Na Kapuściskach na pewno takie miejsce było potrzebne.
Zadaszona wiata, ogródek z grządki w skrzyniach i nie tylko
Inwestycja powstała w ramach Bydgoskiego Budżetu Obywatelskiego. Zakres prac obejmował: wykonanie nowych trawników, prace agrotechniczne przy istniejących nasadzeniach, dosadzenie 10 klonów. Wkrótce mają być tu też dodane elementy żywej architektury np. tunel z wikliny z istniejących drzewek i krzewów. W parku kieszonkowym pojawiły się już ławki, kosze na śmieci, stół do tenisa stołowego.
- Szczególnie stół do ping-ponga z pewnością ucieszy dzieci - mówi Elżbieta Śmigielska. - Mają być też słupki do zawieszenia siatki, więc chętni będą mogli tu sobie pograć w siatkówkę.
W parku wybudowano już alejki i zamontowano nowe ogrodzenie. Ustawiona została również zadaszona wiata.
- Cieszymy się z niej bardzo, bo będzie można w niej prowadzić zajęcia edukacyjne na świeżym powietrzu. Uporządkowane zostało też miejsce po dawnym ogródku przyszkolnym. Teraz powstanie ogródek z grządki w skrzyniach. Uczniowie będą mogli tu hodować i doglądać rośliny. W pobliżu parku jest też istniejący już plac zabaw. W ten sposób zyskamy fajne miejsce wypoczynku dla dzieci i dorosłych - mówi Elżbieta Śmigielska. - Jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem, to jeszcze w te wakacje park kieszonkowy powinien zostać oddany do użytku.
W kolejnym etapie będzie tu też miasteczko rowerowe
Biuro Prasowe Urzędu Miasta informuje, że prace przy SP nr 46 przebiegają zgodnie z planem. Wykonawca jeszcze w tym miesiącu planuje je zakończyć i zgłosić zadanie do odbioru. Budowa parku kieszonkowego pochłonęła łącznie 384 tys. zł.
Koncepcja parku kieszonkowego uwzględnia również rezerwę terenu pod przyszłe miasteczko ruchu rowerowego. Powstanie ono w kolejnym etapie.
- Aktualnie trwa opracowywanie dokumentacji projektowej - mówi Marta Stachowiak, rzeczniczka prezydenta Bydgoszczy. - Na miasteczko rowerowe z zagospodarowaniem terenu przeznaczona jest ogółem dodatkowa kwota 339 tys. zł.
To nie jest pierwszy park kieszonkowy w Bydgoszczy. Taki niewielki park powstał wcześniej na rogu al. Mickiewicza i ul. Gdańskiej.
Ideą tworzenia parków kieszonkowych jest zaaranżowanie miejsca nawet w środku gęstej zabudowy, która będzie zieloną przestrzenią służącą mieszkańcom do odpoczynku.
- Często na tego typu rozwiązania decydują się wspólnoty i właściciele budynków prywatnych i aranżują w ten sposób swoje podwórka - informuje Biuro Prasowe UM Bydgoszczy. - Miasto z racji większej dostępności terenów może swobodniej aranżować większe przestrzenie np. w parkach, skwerach czy pasach zieleni.
