Nie ma wątpliwości, że budowa drogi krajowej S5 przebiegającej, między innymi przez gminę Szubin, stała się faktem. W tym tygodniu przedstawiciele Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad przyjmowali właścicieli nieruchomości, przez które przebiegać będzie droga szybkiego ruchu, w Mobilnych Punktach Informacyjnych utworzonych w świetlicach wiejskich i urzędach. Do rozmów zapraszano tylko osoby, które mają działki przy mającej powstać drodze.
- Pierwsze spotkania w sprawie S5 z zainteresowanymi odbyły się dwa lata temu - mówi Tomasz Okoński, rzecznik prasowy GDDKiA. - Wtedy jednak prowadzono wstępne rozmowy. Teraz mamy ostateczne i dokładne projekty szlaku, przez który prowadzić będzie S5. Podczas spotkań w Mobilnych Punktach Informacyjnych nasi przedstawiciele będą rozmawiać, między innymi, o tym, które działki wraz z nieruchomościami zostaną przejęte na rzecz powstającej inwestycji, gdzie powstaną wiadukty, wjazdy i przejazdy. Podczas spotkań będą określone miejsca, w których istnieje potrzeba postawienia ekranów wygłuszających hałas.
Po spotkaniach z przedstawicielami GDDKiA przyjdzie czas na spotkania z przedstawicielami wojewody. Nastąpi to najprawdopodobniej wczesną jesienią. Urzędnicy mają chodzić od domu do domu, wskazanego przez drogowców. Będą rozmawiać na temat wyceny działek i budynków. Wtedy też stanie się jasne, kto będzie musiał pakować dobytek i przygotowywać się do zmiany adresu.
- Nie wyobrażam sobie, abym miała opuścić ojcowiznę - mówi jedna z mieszkanek gminy Szubin, która nie ma wątpliwości, że jej dom zostanie zburzony. - Przygotowuję się do tego wydarzenia psychicznie. Mam nadzieję, że dostaniemy tyle pieniędzy, że będziemy w stanie kupić jakieś mieszkanie.
Budowa 130-kilometrowego odcinka drogi ekspresowej pochłonie około 3,5 miliarda złotych. Jest to obecnie największa inwestycja drogowa w kraju. Ma duże znaczenie dla funkcjonowania portu w Gdańsku i polskiej gospodarki, ponieważ łączy wybrzeże z Dolnym Śląskiem. Część przebiegająca przez województwo wielkopolskie, to jest od Gniezna do Poznania, jest już gotowa. Odcinek przebiegający przez gminę Szubin i powiat żniński jest ostatnim etapem wielkiej budowy. Wykonawcy poszczególnych odcinków już gromadzą materiały niezbędne do budowy. Broszury na temat inwestycji są dostępne w Urzędzie Gminy.
Tomasz Okoński zapewnia, iż przez cały czas realizacji kontraktów na stronie internetowej GDDKiA będą zamieszczane informacje dotyczące zaawansowania robót oraz zdjęcia z przebiegu prac i mapy.