Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Brakuje nauczycieli. W Bydgoszczy według wstępnych prognoz do obsadzenia jest ponad 250 wakatów

Małgorzata Pieczyńska
Małgorzata Pieczyńska
Jak informuje bydgoski ratusz, w projekcie majowym arkusza organizacji pracy placówek oświatowych wykazanych jest ponad 250 nieobsadzonych etatów pedagogicznych.
Jak informuje bydgoski ratusz, w projekcie majowym arkusza organizacji pracy placówek oświatowych wykazanych jest ponad 250 nieobsadzonych etatów pedagogicznych. Dariusz Bloch/Archiwum
W bydgoskich szkołach trwa ruch kadrowy. Największe zapotrzebowanie jest na nauczycieli przedmiotów zawodowych. Brakuje też dużej liczby nauczycieli języka angielskiego, języka polskiego, matematyki oraz psychologów.

Choć uczniowie mają wakacje, to dla dyrektorów bydgoskich szkół to czas wytężonej pracy. Muszą skompletować kadrę pedagogiczną na nowy rok szkolny 2023/2024. W BIP Oświata i kuratoryjnej bazie jest mnóstwo ofert pracy dla nauczycieli, ale pozyskać chętnych wcale nie jest łatwo.

Szczególnie w liceach i technikach, gdzie od września uczniów w klasach I będzie więcej, potrzeby rosną. Sprawę komplikuje dodatkowo fakt, że w pierwszym półroczu tego roku kalendarzowego w Bydgoszczy już dużo nauczycieli odeszło na emeryturę (prawie czterokrotny wzrost w porównaniu z rokiem 2022), a na tym nie koniec.

Oferty pracy są, ale chętnych niewielu

- W naszej szkole 2 osoby odchodzą na świadczenie kompensacyjne, a jedna na zasłużoną emeryturę. Już od maja podjęłam kroki, by zatrudnić nowych nauczycieli. Łącznie poszukiwałam 8 osób - mówi Justyna Ormanowska, dyrektor Zespołu Szkół Gastronomiczno-Hotelarskich w Bydgoszczy. - Dotychczas udało mi się zatrudnić chemika, informatyka, matematyka i anglistę. Nadal poszukuję nauczycieli: języka polskiego, wychowania do życia w rodzinie oraz nauczycieli przedmiotów zawodowych teoretycznych i praktycznych dla kucharzy i technika żywienia. Choć zamieściłam ogłoszenia z ofertami pracy, to nikt się nie zgłosił. Potrzebny był też nauczyciel hotelarstwa, ale tu się sprawa rozwiązała. Po dłuższym zwolnieniu lekarskim wraca bowiem nasz nauczyciel.

W Zespole Szkół Chemicznych poszukiwani są nauczyciele kształcenia zawodowego z branży chemicznej i ochrony środowiska. Niestety, chętnych na razie brak.

- Udało mi się natomiast pozyskać nauczyciela z branży turystycznej - mówi Lucyna Brodziak, dyrektor szkoły. - Czekam jeszcze na wyniki rekrutacji do klas I, bo zainteresowanie jest duże i jeśli utworzymy kolejne klasy, to będę musiała jeszcze zatrudnić dwóch nauczycieli kształcenia zawodowego z branży poligraficznej i audiowizualnej.

W I LO w Bydgoszczy z kadry nauczycielskiej ubędą łącznie trzy osoby.

- Jedna z nich już odeszła na świadczenie kompensacyjne, druga na emeryturę. Trzeci z nauczycieli z końcem sierpnia wybiera się na świadczenie kompensacyjne - mówi Mariola Mańkowska, dyrektor I LO. - Udało mi się przyjąć nauczyciela biologii. Pozostałe braki kadrowe rozwiązałam w ten sposób, że nasi nauczyciele będą mieli więcej nadgodzin zgodnie z przepisami Prawa oświatowego. Odetchnęłam z ulgą, bo mam pełną obsadę.

Być może część etatów zostanie uzupełniona nauczycielami-emerytami

Nauczycieli potrzeba też w bydgoskich podstawówkach.

- Cały czas szukam psychologa - mówi Ewa Brożyńska-Kozanowska, dyrektor SP nr 17. - Muszę zatrudnić też nauczyciela do nauki WDŻ. Tu zgłosiła się pani, która ma też uprawnienia do pracy z dziećmi ze spectrum autyzmu, więc pewnie sprawa zakończy się pomyślnie. Na ogłoszenie odpowiedziały też 2-3 osoby, ale ich kwalifikacje nie pozwalają na zatrudnienie. Mam też w szkole VII i VIII klasę dwujęzyczną, gdzie dotychczas w języku angielskim nauczane były dwa przedmioty geografia i historia. Niestety, nauczyciel, który uczył historii zrezygnował u nas z pracy, bo ma na więcej godzin w macierzystej szkole. I tu szukam albo historyka, albo biologa, albo matematyka do nauczania tych przedmiotów w języku angielskim.

Dyrektor SP nr 17 podkreśla też, że przybywa dzieci z orzeczeniem o potrzebie kształcenia specjalnego. Stąd musi zatrudnić też nauczyciela wspomagającego.

Jak informuje bydgoski ratusz, w projekcie majowym arkusza organizacji pracy placówek wykazanych jest ponad 250 nieobsadzonych etatów pedagogicznych (wakatów).

- Trzeba zaznaczyć, że dotyczy to sytuacji uruchomienia wszystkich zaplanowanych oddziałów w szkołach ponadpodstawowych - mówi Marta Stachowiak, rzeczniczka prezydenta Bydgoszczy. - Rekrutacja jest w toku i nie wiadomo, ile oddziałów ostatecznie zostanie uruchomionych. Ponadto przez całe wakacje trwa ruch kadrowy i sytuacja jest dynamiczna. Jeżeli w trakcie wakacji nie uda się pozyskać nowych pracowników, to prawdopodobnie część etatów zostanie uzupełniona nauczycielami - emerytami.

Już 75 nauczycieli odeszło na emeryturę, a to nie koniec

W szkołach prowadzonych przez ratusz największe zapotrzebowanie jest na nauczycieli przedmiotów zawodowych, w tym nauczycieli praktycznej nauki zawodu.

- Ponadto, według projektu majowego arkusza organizacji pracy placówek, brakuje dużej liczby nauczycieli języka angielskiego, języka polskiego, matematyki oraz nauczycieli specjalistów: psychologów - mówi Marta Stachowiak.

Zapytaliśmy też Miasto, ilu nauczycieli od września przechodzi na emeryturę?

- Wiarygodne informacje będą znane na początku września - odpowiada Marta Stachowiak. - Dziś wiadomo, że w okresie styczeń - czerwiec 2023 na emeryturę odeszło 75 nauczycieli ze szkół i placówek prowadzonych przez Miasto Bydgoszcz. W analogicznym okresie w 2022 r. na emeryturę odeszło 19 nauczycieli.

Zobacz wideo: Apel o oddawanie krwi

od 16 lat

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo