Tradycja szopek bożonarodzeniowych sięga czasów średniowiecza i odbywających się wówczas kościelnych misteriów, z których narodziły się ludowe jasełka. Pierwsze żłóbki - przedstawiające moment narodzenia Dzieciątka Jezus - tworzyli żywi ludzie. Oprócz Świętej Rodziny, tj. Marii, św. Józefa i małego Jezusa, znajdowały się tam również postacie Trzech Mędrców - Kacpra, Melchiora i Baltazara, przynoszących dary dla nowo narodzonego Jezusa, a nierzadko także pasterze oraz bydło. Obecnie najczęściej szopki bożonarodzeniowe powstają z gotowych materiałów, choć gdzieniegdzie zachowała się jeszcze tradycja tworzenia "żywych szopek". W Bydgoszczy w ub. latach mogliśmy taką podziwiać w Fordonie, a jedną z najsłynniejszych w Polsce jest ta krakowska.
Tradycyjnie także w tym roku nasi fotoreporterzy odwiedzili bydgoskie parafie, by pokazać Państwu, jak prezentują się żłóbki w Bydgoszczy. Zdjęcia znajdą Państwo w naszej galerii:
W tym roku byliśmy w siedmiu parafiach, w tym: w kościele garnizonowym (parafia pw. Matki Bożej Królowej Pokoju), parafii Katedralnej pw. św. Marcina i Mikołaja, parafii pw. św. Wincentego a Paulo, parafii pw. św. Apostołów Piotra i Pawła, parafii św. Jadwigi Królowej, parafii Matki Bożej Fatimskiej oraz parafii pw. św. Józefa Rzemieślnika.
