Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Boże Ciało 2020 - Tak będą przebiegały uroczystości. Diecezje podały informacje

Katarzyna Paczewska
Katarzyna Paczewska
Prymas Polski abp Wojciech Polak zdecydował, że „przy zachowaniu innych przepisów państwowych można organizować tradycyjne procesje w Uroczystość Bożego Ciała. Uczestniczący w nich winni mieć założone maseczki (za wyjątkiem sprawujących kult)”.
Prymas Polski abp Wojciech Polak zdecydował, że „przy zachowaniu innych przepisów państwowych można organizować tradycyjne procesje w Uroczystość Bożego Ciała. Uczestniczący w nich winni mieć założone maseczki (za wyjątkiem sprawujących kult)”. archiwum/Piotr Krzyżanowski
Procesje Bożego Ciała w Polsce mogą się odbyć bez limitu 150 osób. Jak będzie przebiegała uroczystość Bożego Ciała w poszczególnych diecezjach i archidiecezji na terenie ukazywania się "Gazety Pomorskiej"?

Zapamiętajmy w kościołach i innych obiektach kultu religijnego uczestnicy mają obowiązek zakrywania ust i nosa, za wyjątkiem sprawujących kult religijny. Nie obowiązuje żaden limit osób. Nie ma obowiązku zachowania odległości 2 metrów między osobami - oczywiście jeśli jest możliwe, to dla względów bezpieczeństwa sanitarnego można zachować dystans, jednak nie jest to obowiązek prawny - w budynku kościoła wystarczą maseczki.

Podczas zgromadzeń poza kościołami i innymi obiektami kultu religijnego uczestnicy mają obowiązek zachowania odległości między sobą nie mniejszej niż 2 metry LUB zakrywania ust i nosa, za wyjątkiem sprawujących kult religijny. Nie obowiązuje limit 150 osób.

Przypomnijmy, diecezje nie są przyporządkowane do poszczególnych województw. Obowiązuje tu inny podział. Fragmenty naszego regionu obejmują poniższe diecezje i archidiecezja.

Boże Ciało 2020 w Archidiecezji Gnieźnieńskiej

Prymas Polski abp Wojciech Polak zdecydował, że „przy zachowaniu innych przepisów państwowych można organizować tradycyjne procesje w Uroczystość Bożego Ciała. Uczestniczący w nich winni mieć założone maseczki (za wyjątkiem sprawujących kult)”.

Boże Ciało 2020 w Diecezji Bydgoskiej

- Kuria Diecezji Bydgoskiej z polecenia biskupa Jana Tyrawy informuje, że w uroczystość Bożego Ciała zalecamy, by po mszy św. procesje przeprowadzić tylko wokół kościoła parafialnego bez ołtarzy bocznych - podał w oficjalnym komunikacie ks. Grzegorz Nowak, kanclerz Kurii.

Boże Ciało 2020 w Diecezji Toruńskiej

W tym roku, ze względu na obowiązujące przepisy w związku ze stanem epidemii, nie odbędzie się tradycyjna procesja Bożego Ciała. W Uroczystość Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa bp Wiesław Śmigiel po mszy św. w katedrze Świętych Janów przejdzie z Najświętszym Sakramentem w skromnej asyście do kościołów Starego Miasta. Będą to kościoły stacyjne.

"Po mszy św., która rozpocznie się o godz. 9 w toruńskiej katedrze, będzie miała miejsce pierwsza stacja tradycyjnej procesji. Biskup Wiesław z Jezusem Eucharystycznym przejdzie do kościoła pw. Ducha Świętego (ok. 10.20), gdzie będzie miała miejsce druga stacja z odczytaniem Ewangelii i śpiewem suplikacji. Kolejna – trzecia stacja będzie miała miejsce w kościele pw. Wniebowzięcia NMP (ok. 10.40). Stamtąd tradycyjną trasą – tj. Stary Rynek, Szeroka, Królowej Jadwigi, Rynek Nowomiejski - Jezus Eucharystyczny dotrze do kościoła pw. św. Jakuba (ok. 11.20), gdzie będzie miała miejsce czwarta stacja kończąca przejście" - podaje w komunikacie Kuria.

- Nie będzie ustawianych tradycyjnych ołtarzy. Prosimy wiernych, by udekorowali okna swych mieszkań i domów na trasie przejścia. Wiernych uprasza się, by nie włączali się w przejście oraz nie gromadzili się na jego trasie, ale zgromadzili się w kościołach stacyjnych (...). Zachowajmy obowiązujące przepisy, by uniknąć niepotrzebnych sytuacji i zbędnych napięć w tym wyjątkowym dniu - prosi w komunikacie ks. Artur Szymczyk, dyrektor Wydziału Duszpasterskiego.

Boże Ciało 2020 w Diecezji Włocławskiej

W tegoroczną uroczystość Bożego Ciała nie będzie organizowanych procesji ulicami miast i wsi, ale odbywać się będą w terenie przykościelnym (wokół świątyni parafialnej lub na placu przy kościele).

Decyzją biskupa włocławskiego Wiesława Meringa tegoroczna uroczystość Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa w diecezji włocławskiej będzie miała następujący przebieg:

  • Na zakończenie mszy świętej należy wystawić Najświętszy Sakrament i odprawić krótkie nabożeństwo adoracyjne, po którym wyruszy procesja eucharystyczna,
  • Procesja może odbyć się po terenie przykościelnym (wokół świątyni parafialnej lub na placu przy kościele),
  • Jeżeli są ku temu odpowiednie warunki, można przygotować symbolicznie tradycyjne ołtarze, przy których odczytywane będą fragmenty Ewangelii,
  • Na zakończenie procesji kapłan udzieli wiernym błogosławieństwa Najświętszym Sakramentem w drzwiach kościoła lub przy głównym ołtarzu świątyni,
  • W oktawie Bożego Ciała będą mogły odbywać się procesje wokół świątyni,
  • Nie będzie organizowanych procesji z Najświętszym Sakramentem ulicami miast i wsi.

- W organizacji Uroczystości Bożego Ciała należy uwzględnić aktualnie obowiązujące rekomendacje służb sanitarnych i rządowych - przypomina na koniec komunikatu ks. prał. dr Artur Niemira, kanclerz Kurii.

Boże Ciało 2020 w Diecezji Pelplińskiej - Chojnice

"W związku z panującymi przepisami epidemicznymi, nie możemy przeprowadzić procesji Bożego Ciała według naszej wieloletniej tradycji. Aby zachować to, co jest istotą procesji, czyli kult Najświętszego Sakramentu, proponujemy adorację Najświętszego Sakramentu w kościele gimnazjalnym w ciszy i skupieniu, od mszy św. o godz. 7.30 do godz. 24" - czytamy na stronie BazylikaChojnice.pl. "(...) Zapraszamy wszystkich, aby chociaż na kilka minut, odwiedzić Pana Jezusa wystawionego w Najświętszym Sakramencie w kościele gimnazjalnym w tym dniu. Byłoby dobrze, aby w tym dniu udekorować swoje domy, mieszkania jakimś symbolem eucharystycznym lub religijnym. Zewnętrzne znaki mają wewnętrzne znaczenie, działają budująco na innych."

Boże Ciało 2020 w Diecezji Płockiej

Ze wskazań Kurii Płockiej wynika, by procesje nie wychodziły poza obręb kościołów parafialnych.

"Uwzględniamy bowiem najnowsze, niepokojące informacje dotyczące kilku naszych parafii z okolic Ciechanowa, na terenie których pojawiło się realne zagrożenie epidemiologicznie. Jeśli jednak dany ksiądz proboszcz, w duchu odpowiedzialności i po roztropnym rozeznaniu, chciałby przeprowadzić procesję Bożego Ciała w tradycyjnym kształcie, może to zrobić na własną odpowiedzialność, w porozumieniu ze stosownymi służbami, uwzględniając wytyczne sanitarne dotyczące jej bezpiecznego przeprowadzenia" - podaje w informacji z 5 czerwca ks. Piotr Grzywaczewski, wikariusz biskupi ds. sakramentalnych.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Michał Pietrzak - Niedźwiedź włamał się po smalec w Dol. Strążyskiej

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Boże Ciało 2020 - Tak będą przebiegały uroczystości. Diecezje podały informacje - Gazeta Pomorska