Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Blue Moon, marzec 2018. Druga pełnia Księżyca w marcu - już w sobotę 31.03.2018 [Niebieski Księżyc]

sier
Blue Moon - niebieski Księżyc, marzec 2018. Druga pełnia Księżyca w marcu już w sobotę 31.03.2018. Czym jest niebieska pełnia Księżyca
Blue Moon - niebieski Księżyc, marzec 2018. Druga pełnia Księżyca w marcu już w sobotę 31.03.2018. Czym jest niebieska pełnia Księżyca Pixabay
31 marca na niebie ciekawe zjawisko. Druga pełnia Księżyca w tym samym miesiącu, czyli tzw. Blue Moon. Chociaż z podobnym zjawiskiem mieliśmy do czynienia już w styczniu 2018 roku, to występuje ono dość rzadko. Czym jest Blue Moon, jak często możemy obserwować tego typu pełnię Księżyca. Czy będzie można oglądać niebieską pełnię Księżyca 31.03.2018 z terytorium Polski?

W sobotę, 31 marca na niebie szykuje się dość rzadkie zjawisko. Zapewne słyszeliście już w mediach o tym, że tego dnia będziemy mogli obserwować Blue Moon. Co kryje się pod tym pojęciem?

Blue Moon, marzec 2018

Księżyc nie będzie niebieski. Blue Moon to po prostu określenie drugiej pełni w tym samym miesiącu (pierwszą mieliśmy już na początku marca).

Skąd wzięła się nazwa Blue Moon? Pełnia dwa razy w ciągu miesiąca zdarza się bardzo rzadko. W języku angielskim dla określenia niezwykle rzadkiego zjawiska używa się sformułowania "once in a blue moon" (po polsku powiedzielibyśmy "raz na ruski rok".

Chociaż Blue Moon to rzadkie zjawisko, to mieliśmy z nim już do czynienia w tym roku w styczniu (druga pełnia również wypadła 31 dnia miesiąca). Wówczas fani astronomii mogli podziwiać jednak również tzw. superksiężyc oraz pełne zaćmienie Księżyca (niestety zaćmienia nie było widać z terytorium Polski).

Porównanie zwykłej pełni Księżyca do superpełni KSiężyca
Porównanie zwykłej pełni Księżyca do superpełni KSiężyca Marcoaliaslama/wikipedia

Warto wiedzieć. Czym jest Superksiężyc?

  • Superksiężyc to termin, którym określamy pełnię Księżyca w momencie, gdy nasz naturalny satelita znajdzie się najbliżej Ziemi.
  • Księżyc porusza się po orbicie eliptycznej. Średnia odległość Księżyca od Ziemi to około 384 000 km.
  • Gdy znajduje się w perygeum jest w odległości 363 104 km od Ziemi, kiedy jest w Apogeum: 405 696 km.

Blue Moon. O której oglądać "Niebieską Pełnię" w Polsce?

Księżyc w sobotę, 31 marca wzejdzie o 19:11. Zachód nastąpi o godzinie 07:08. Problem w tym, że w sobotę na terytorium Polski zapowiadana jest pochmurna pogoda i opady deszczu - wszystko związane jest z przejściem niżu, który popsuje pogodę nie tylko w Wielką Sobotę, 31.03.2018, ale również w niedzielę wielkanocną oraz w poniedziałek wielkanocny. Pocieszeniem może być fakt, że tzw. Niebieska Pełnia to wizualnie nic nadzwyczajnego - po prostu druga pełnia danego miesiąca.

Więcej o pogodzie w Wielką Sobotę oraz święta wielkanocne przeczytasz w artykule poniżej:
Pogoda na Wielkanoc 2018. Ogromny niż popsuje święta. Silny wiatr, opady śniegu i deszczu

Jakie ciekawe zjawiska astronomiczne czekają na nas w 2018 roku?

źródło: Dzień Dobry TVN/x-news

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wideo