Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Biogazownia w Bydgoszczy - "zje" nawet 60 tysięcy ton odpadów zielonych rocznie

Sławomir Bobbe
Sławomir Bobbe
Biogazownie, jako element zamkniętej gospodarki śmieciowej, mogą liczyć na pieniądze z Unii Europejskiej.
Biogazownie, jako element zamkniętej gospodarki śmieciowej, mogą liczyć na pieniądze z Unii Europejskiej. Andrzej Zgiet
Budowa biogazowni, do której trafiać będą odpady zielone i bio z Bydgoszczy i okolicznych gmin, może uchronić nas przed ogromnymi podwyżkami cen wywozu śmieci w przyszłości.

Zobacz wideo: Minirondo na bydgoskim Górzyskowie budzi emocje wśród mieszkańców

od 16 lat

Plany budowy biogazowni są kolejnym przedsięwzięciem, które spaja gminy zrzeszone w Stowarzyszeniu Metropolia Bydgoszcz. Bydgoski ratusz szuka sprzymierzeńców dla tego projektu, a namawiać gmin do współpracy specjalnie nie musi. Wszędzie widać, że problem odpadów trzeba rozwiązać pilnie, koszty ich wywozu rosną, rosną też rachunki mieszkańców.

- Jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem inwestycja zakończy się na koniec 2024 roku. Docelowo biogazownia będzie mogła przetwarzać do 60 tysięcy ton odpadów zielonych rocznie. Szacujemy, że na teraz Metropolia Bydgoszcz jest w stanie dostarczać strumień odpadów na poziomie około 30 tysięcy ton. Z naszych analiz wynika, że odpady bio i zielone segregujemy coraz lepiej, a rocznie ilość odpadów zielonych zwiększa się o 1-2 tysiące ton - zauważa Michał Sztybel, wiceprezydent Bydgoszczy.

To Cię może też zainteresować

Ratusz czeka na wydanie decyzji środowiskowej dla projektu biogazowni. Gdy ją dostanie, będzie mógł zacząć organizować jego finansowanie, pomysły są dwa.

- Z decyzją możemy zwrócić się o wsparcie finansowe do NFOŚiGW, który może nas wesprzeć kwotą 30 milionów złotych. Jednak biogazownia to na teraz wydatek ponad 100 milionów złotych, a jak wiemy ceny bardzo się zmieniają. Z optymizmem patrzymy na możliwość finansowania tego projektu z funduszy unijnych. Polityka UE promuje śmieciową gospodarkę zamkniętą, a biogazownia w tę politykę dobrze się wpisuje. Tu moglibyśmy zyskać finansowanie aż do 85 procent kosztów projektu. Gdyby to się udało, to musielibyśmy zrezygnować z dotacji NFOŚiGW, ale moglibyśmy skorzystać z preferencyjnego kredytu jaki oferuje Fundusz – te pieniądze posłużyłyby jako wkład własny do unijnych dotacji - wyjaśnia Michał Sztybel.

Wiceprezydent miasta "objeżdża" gminy i zachęca do udziału w projekcie. Tam gdzie się pojawił, pomysł budzi spore zainteresowanie i nadzieję, że uda się obniżyć koszty wywozu odpadów. Tak jest chociażby w Białych Błotach.

- Dla nas i naszych mieszkańców korzyść jest oczywista, podwyżki cen wywozu śmieci są ogromne, w sytuacji gdy instalacja zacznie działać koszty odbioru tego rodzaju odpadów mogą spaść o około 100 złotych za tonę, co oznacza że i mieszkańcy odczują obniżenie rachunków za wywóz śmieci - ma nadzieję wójt. - Każdy projekt, propozycję czy koncepcję optymalizacji systemu gospodarowania odpadami zgłoszoną ostatnio przez Metropolię Bydgoszcz przyjmujemy z nadzieją i radością. Przekazujemy na bieżąco Miastu Bydgoszcz wszystkie nasze dane odnośnie gminnego systemu gospodarki odpadami, a dotyczą one ilości i rodzaju wytwarzanych śmieci, oraz kosztu ich odbioru i zagospodarowania - mówił na naszych łamach Dariusz Fundator, wójt gminy.

Zaproszenie do współpracy dostana również samorządy spoza metropolii, ale to właśnie te współpracujące z Bydgoszczą będą miały pierwszeństwo.

- Gminy z którymi rozmawiamy podchodzą z dużym zaufaniem do pomysłu, wpływ na to ma sukces spalarni. Samorządy przekonały się, że to był dobry projekt. Rozmowy toczymy również z gminami i miastami spoza metropolii, między innymi z Włocławkiem. Trudno na razie mówić o cenach „na bramie” dla śmieci dostarczanych przez naszych partnerów z metropolii, którzy będą mieli pierwszeństwo w korzystaniu z instalacji i spoza niej. Energia wytwarzana z biogazowni będzie służyć do zasilania śmieciarek ProNatury, tych wkrótce będzie więcej. Takie wykorzystanie energii sprawi, że dostaniemy dodatkowe punkty dla naszego projektu - twierdzi Michał Sztybel.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo