Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Będzie więcej wolontariuszy

Iwona Matusiak
Fundacja „Salus Homini” organizuje w Centrum Wolontariatu Hospicyjnego w Nakle szóstą edycję szkolenia hospicyjnych wolontariuszy medycznych.

Fundacja „Salus Homini” organizuje w Centrum Wolontariatu Hospicyjnego w Nakle szóstą edycję szkolenia hospicyjnych wolontariuszy medycznych.<!** Image 2 align=none alt="Image 208208" sub="Szkolenia organizowane przez fundację zawsze odbywają się pod okiem profesjonalistów / Fot. Archiwum Salus Homini">

Cykl będzie obejmował 22 godziny wykładów, 36 godzin warsztatów oraz 20 godzin praktyk. Program nauczania obejmie filozofię i historię ruchu hospicyjnego, wybrane aspekty opieki medycznej, w tym pielęgniarskiej, duchowe aspekty cierpienia, psychologiczne potrzeby chorych i ich rodzin w okresie choroby i osierocenia, psychologiczne aspekty i profilaktykę zespołu wypalenia, zagadnienia z profilaktyki onkologicznej, elementy terapii zajęciowej i rehabilitacji pacjentów hospicyjnych, podstawy prawne wolontariatu, a także kurs podstawowy pierwszej pomocy przedmedycznej.

- W tym roku, ku naszemu zaskoczeniu, mamy już zapisanych 25 osób i w tym momencie tworzymy listę rezerwową. Z doświadczenia wiemy, że ktoś może jeszcze zrezygnować. Bardzo cieszymy się, że jest tak duże zainteresowanie i przyjmujemy kolejne osoby. Być może, stworzymy dwie grupy szkoleniowe - mówi Dobrosława Jedynak z Fundacji Salus Homini.

- Szkolenie na pewno nie jest łatwe, wymaga więcej czasu i uwagi, ale radość z możliwości pomagania innym osobom jest niezastąpiona i mobilizuje do pracy - mówią doświadczeni wolontariusze.

W ubiegłym roku kursy przeszło 19 osób i zwykle było ich właśnie około 20. Silną grupę zawsze stanowiła młodzież z Liceum Ogólnokształcącego im. B. Krzywoustego w Nakle, w tym roku zapisało się 13 uczniów.

- Wolontariuszy potrzebujemy cały czas. Tym bardziej, że wiele osób, które kończą szkolenia, nie podejmuje dalszej działalności w tym zakresie u nas. Często są to studenci, którzy wyjeżdżają do innych miast na naukę i czasami tam podejmują wolontariat w hospicjach. Najważniejsze, że pomagają - mówi Dobrosława Jedynak. - Jakiś czas temu spotkałam przypadkiem jedną z osób, która szkoliła się u nas już wcześniej, Mateusza, studenta III roku medycyny. Mówił, że wiedza zdobyta podczas kursu bardzo przydała mu się w nauce, a niektórzy byli nawet zaskoczeni tym, jak wiele umie - dodaje.

Wyszkoleni wolontariusze odbędą również praktyki w Domu Pomocy Społecznej w Nakle, pod okiem doświadczonych opiekunów stażu. <!** reklama>

- Dziwi nas, że w przeciwieństwie do innych obszarów, u nas brakuje wolontariuszy w starszym wieku, będących na emeryturze. Ludzi, którzy mają zwykle dużo wolnego czasu. Chociaż wiem, że udzielają oni w tym zakresie chociażby pomocy sąsiedzkiej - podkreśla Dobrosława Jedynak. Szkolenie będzie trwało od kwietnia do września, a odbywać się będzie systemem weekendowym, w piątki od godziny 15 i soboty od godziny 9. Praktyki natomiast będą odbywały się w miesiącach letnich.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!