https://expressbydgoski.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Będzie plan, będą pieniądze. Co powstanie w Młynach Rothera? [ZDJĘCIA Z WNĘTRZA]

Hanna Walenczykowska/FOT. NADESŁANE
Tak dziś od środka prezentują się Młyny Rothera na Wyspie Młyńskiej
Tak dziś od środka prezentują się Młyny Rothera na Wyspie Młyńskiej Tomasz Wojciekiewicz
Remont i zagospodarowanie Młynów Rothera może uzyskać finansowe wsparcie z wielu źródeł, w tym unijnych i rządowych programów. Miasto, na razie, płaci za wszystko z własnych pieniędzy.

Zobacz galerię: Tak wyglądają Młyny Rothera w środku

[break]
Profesor Marek Harat, wybitny bydgoski neurochirurg - o czym informowaliśmy - pracuje nad projektem utworzenia w zabytkowych Młynach Rothera muzeum mózgu. Profesor dokładnie przeanalizował wszystkie szczegóły tego przedsięwzięcia, które już dzisiaj zamierza przedstawić...

- ... zaproszonym profesorom, których chciałbym zachęcić do udziału w realizacji tego projektu - zdradza prof. Marek Harat i podkreśla, że pieniądze na ten cel będzie można uzyskać z kilku źródeł, w tym z Unii.

- Nie mamy jeszcze projektu, trudno byłoby się spodziewać, że ministerstwo dałoby pieniądze na coś, czego jeszcze nie ma. Długa droga jest jeszcze przed nami - twierdzi prof. Marek Harat.

Mózg i wodne ogrody

Muzeum mózgu ludzkiego, dzięki zastosowaniu nowoczesnej technologii, ma umożliwić każdemu zwiedzającemu poznanie zasad funkcjonowania mózgu. Profesor tak zaplanował ekspozycję, by była interesująca i zrozumiała dla wszystkich zwiedzających, bez względu na ich wiek i wykształcenie.

Podobne idee przyświecają Miejskim Wodociągom i Kanalizacje. Ta komunalna spółka pracuje nad projektem utworzenia w Młynach Rothera „Ogrodów wody”, czyli Centrum Innowacyjnej Edukacji.

- Właśnie tworzony jest zespół, który przygotowuje merytoryczny projekt - twierdzi Marek Jankowiak, rzecznik prasowy Miejskich Wodociągów i Kanalizacji.

PRZECZYTAJ:Wiele funkcji w jednym kompleksie

Przypomnijmy, że „Ogrody wody” zlokalizowane mają być w zachodnim skrzydle kompleksu młynów oraz w części budynku głównego. Będą nowoczesnym ośrodkiem innowacyjnej edukacji, przeznaczonym w większości dla dzieci i młodzieży. Wszystkie elementy, które znajdą się w „Ogrodach wody”, połączy formuła będąca sumą nauki, wiedzy, zabawy, doświadczenia w nowoczesny i interaktywny sposób. Szacowany koszt inwestycji to ok. 50 mln złotych. Większość funduszy pochodzić ma z Regionalnego Programu Operacyjnego.

Minister odmawia

Jak nam wyjaśniono w Urzędzie Miasta Bydgoszczy, trwają prace nad projektem zmiany sposobu użytkowania Młynów Rothera. Zabytek, o czym wiadomo od dawna, ma stać się wielofunkcyjnym obiektem usługowym. W budżecie miasta na 2016 rok na Młyny Rothera zarezerwowano 14,4 mln zł. Przypomnijmy, że miasto starało się uzyskać dotację (6,5 mln zł) z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Wniosek, niestety, nie został pozytywnie rozpatrzony. Miasto zabiega też o środki unijne.

Komentarze 3

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

B
Bydgoski R.S
Daję sobie głowę z kawałkiem szyi obciąć,że gdyby taki budynek stał w samym centrum "torunia" to P(IS)aństwo by dołożyło kasę...
M
Michał
Trzymam kciuki za realizacje Ogrodów Wody, bo to bardzo fajny pomysł.
c
cezar
jaki to plan? kolejne wielomilionowe kredyty na konto tejze instytucji?
Wróć na expressbydgoski.pl Express Bydgoski