"Szlachetna Paczka” to jeden z najbardziej rozpoznawalnych programów społecznych w Polsce, który działa od 2001 r. To mądra pomoc. Idea jest taka, by oferować wsparcie dające po prostu impuls do pozytywnej zmiany. Chodzi o to, aby ludzie, do których trafia pomoc, w konsekwencji sami zaczęli radzić sobie z trudnościami życiowymi.
W tym roku internetowa Baza Rodzin została otwarta w sobotę (18 listopada) na stronie www.szlachetnapaczka.pl. Wcześniej na Kujawach i Pomorzu niemal 450 wolontariuszy i wolontariuszek odwiedziło ponad 1000 rodzin.
Potrzeby rodzin czasem są bardzo proste. To prośba ciepłe ubrania czy żywność
- Wizyty odbyły się dwukrotnie u każdej z rodzin - mówi Monika Kozłowska, koordynatorka "Szlachetnej Paczki" w województwie kujawsko-pomorskim. - Najpierw wolontariusze poznawali rodziny i ich sytuację życiową. Z chwilą zakwalifikowania rodziny do programu, ponownie kontaktowali się z rodziną, by ustalić potrzeby. Następnie wszystkie pozyskane informacje zostały opracowane. Stworzony został opis rodziny, jej historia oraz potrzeby i rodzina trafiła do Bazy Rodzin "Szlachetnej Paczki".
Jakie są potrzeby rodzin z Bydgoszczy i regionu?
- Czasem bardzo proste. Niektórzy proszą o ubrania, nową bieliznę, żywność, ale pojawiają też prośby o węgiel, lodówkę czy sprzęt AGD - mówi Monika Kozłowska.
Szlachetną Paczkę można zrobić z kolegami z pracy czy znajomymi
Weekend Cudów odbędzie się 16-17 grudnia. To wtedy dary trafią do potrzebujących rodzin.
- W tym roku w naszym województwie będziemy łącznie w 47 lokalizacjach, w tym także w pięciu rejonach w Bydgoszczy - mówi Monika Kozłowska. - Paczki trzeba będzie dostarczyć do wskazanych magazynów. Wolontariusze będą w kontakcie z darczyńcami i to oni potem rozwiozą je do potrzebujących rodzin.
Przez trudniejszą sytuację ekonomiczną wielu z nas stać na mniej. Jest jednak coś, czego nikt nas nie pozbawi. To wspólne działanie, możliwość niesienia wsparcia w grupie i radość, która płynie z jednoczenia się w pomaganiu. W ubiegłym roku wsparcie dla jednej rodziny przygotowywało średnio 31 darczyńców, a może jeszcze więcej. "Szlachetną Paczkę", która daje nadzieję i przywraca godność, darczyńcy mogą przygotować wspólnie z rodziną, wśród znajomych, ale też w szkole czy w pracy.
- Zmieniamy świat na dobre. Świat jednej rodziny, czasem jednej osoby - mówi Joanna Sadzik, prezes Stowarzyszenia Wiosna, które organizuje "Szlachetną Paczkę". - Ktoś, kto do tej pory myślał, że jest sam, zaczyna myśleć inaczej o świecie, o ludziach wokół. Już wie, że może poprosić o pomoc. Dostaje ją. Czasem zmienia się całe życie - budowa studni, remont dachu w domu pana Adama, stała praca pani Anny, czasem zmieniają się drobne rzeczy - już nie jest zimno u pana Rafała, a Zuzia ma nową kurtkę.
By zostać darczyńcą, wystarczy wejść na www.szlachetnapaczka.pl, wybrać rodzinę, której chcemy pomóc i przygotować paczkę. Tam można znaleźć też szczegółowe informacje dotyczące programu.
