Tętniaka aorty brzusznej, który bywa przyczyną nagłych zgonów, wykryto u trójki panów z naszej gminy. Przy okazji sprawdzano pacjentom przepływ krwi w tętnicach.
- Badanie przebiegło szybko i bezboleśnie. Skorzystałem z okazji, by sprawdzić, czy mogę jeszcze trochę pogrzeszyć na tej ziemi. A tak na poważnie, to wyznaję zasadę, że najlepszym lekarstwem jest profilaktyka. Jeśli chorobę wykryje się w początkowym stadium, to jest szansa na wyleczenie, a gdy zmiany chorobowe są już rozwinięte, na wszystko może być już za późno - mówi Zdzisław Tyburek, jeden z 290 pacjentów, którzy w miniony weekend poddali się badaniom USG jamy brzusznej w NZOZ Esculap w Gniewkowie.<!** reklama>
Badania profilaktyczne dla panów rozpoczęły się w piątek i trwały przez całą sobotę. Skierowane były wyłącznie do mężczyzn w wieku od 60 do 66 lat. Profilaktyce poddano też panów w wieku od 66 do 67 lat, którzy nie mogli skorzystać z diagnostyki przed dwoma laty, ponieważ poprzednie badania dotyczyły mężczyzn, którzy przekroczyli 65. rok życia. Wówczas wykonano USG u ponad 400 pacjentów. W tej grupie u 38 wykryto tętniaka aorty brzusznej. Dzięki badaniu uratowano życie sześciu pacjentom, którzy wymagali natychmiastowej interwencji chirurgicznej. Teraz na USG zgłosiło się 70 procent zaproszonych na badanie mężczyzn, co jest znakomitym wynikiem i swoistym rekordem. W Polsce bowiem z badań profilaktycznych proponowanych przez NFZ korzysta średnio sześć procent osób danej grupy, do której kierowana jest oferta.
- Oprócz tego, że szukaliśmy tętniaków aorty brzusznej, mierzyliśmy również zmiany miażdżycowe prowadzące do zakrzepicy. Sprawdzaliśmy u pacjentów przepływ krwi w tętnicach i żyłach. Dzięki temu wykryliśmy u sporej grupy pacjentów zmiany chorobowe, ale dokładne dane, ilu osób to dotyczy, będziemy mieć dopiero po podliczeniu - mówi doktor Tadeusz Dereziński, szef NZOZ Esculap w Gniewkowie i inicjator przeprowadzenia badań profilaktycznych.
Bezpłatna diagnostyka w Gniewkowie była możliwa dzięki współpracy przychodni z profesorem Arkadiuszem Jawieniem z Katedry i Kliniki Chirurgii Ogólnej Collegium Medicum w Bydgoszczy.
Oprócz dr Tadeusza Derezińskiego, badania prowadzili lekarze: Grzegorz Jakubowski i Łukasz Woda. Dotację na diagnostykę przekazał też Urząd Miejski w Gniewkowie.