- Badania terenowe są w planach. Kiedy będą realizowane? W tej chwili nie odpowiem. Koncentrujemy się na opracowaniu tego co mamy – informował nas w kwietniu prof. Dariusz Poliński, archeolog z UMK w Toruniu, pod kierunkiem którego od lat prowadzone są prace w miejscowości Pień.
Jednak choć archeolodzy nie prowadzą aktualnie wykopalisk, to w temacie: „Projekt Pień” dzieje się ostatnio bardzo dużo. M. in. trawa realizacja pełnometrażowego filmu dokumentalnego o odkryciach dokonanych na terenie dawnego cmentarzyska w gminie Dąbrowa Chełmińska. Ma być on gotowy już pod koniec lata.
- Będzie to doskonała promocja i popularyzacja naszych badań, gminy Dąbrowa Chełmińska i samej archeologii – uważają naukowcy z Torunia.
Już wcześniej powstała monografia o odkryciach dokonanych w Pniu. Co ważne przygotowano ją także w wersji popularnej, dla osób mniej wtajemniczonych w kwestie archeologiczne.
Twarz „wampirki z Pnia”
Tego lata, konkretnie w lipcu, zakończyć się mają także prace nad rekonstrukcją czaszki tzw. „wampirki z Pnia”. To młoda kobieta w wieku około 17-20 lat, którą pogrzebano kilkaset lat temu z sierpem na szyi i kłódką na palcu lewej stopy. Ten dziwny i niespotykany do tej pory na ziemiach polskich pochówek stał się sensacją na skalę światową. Zainteresowali się nim specjaliści ze Stanów Zjednoczonych i wielu krajów Europy.
Rekonstrukcji twarzy „wampirki” - o czym już informowaliśmy – podjął się światowej sławy specjalista w tej dziedzinie, archeolog i rzeźbiarz Oskar Nilsson ze Szwecji.
To Cię może również zainteresować
Tymczasem jeszcze w maju prof. Dariusz Poliński oraz Magdalena Zagrodzka, prezes Toruńskiego Stowarzyszenia Edukacyjnego Ewolucja, które wspiera badania w Pniu, spotkają się z mieszkańcami Bydgoszczy.
O „wampirce z Pnia” i innych ciekawych odkryciach dokonanych na terenie gminy Dąbrowa Chełmińska – a jest ich naprawdę dużo - posłuchać będzie można w Kujawsko-Pomorskim Centrum Kultury przy Placu Kościeleckich w Bydgoszczy. Kiedy? We wtorek 28 maja o godz. 18.
Wcześniej, bo już najbliższy weekend odbędzie się w gminie Dąbrowa Chełmińska „Biwak odkrywcy”. To propozycja skierowana do dzieci. W programie wydarzenia m. in. wyprawa do Pnia i spotkanie z archeologami.
Gmina nie chce detektorystów
Na laurach nie spoczywają także władze samorządowe. Już w 2022 r. Radosław Ciechacki, wójt Dąbrowy Chełmińskiej informował nas, że prowadzi rozmowy, na temat przejęcia przez gminę działki z cmentarzyskiem. Bo teren ten jest własnością skarbu państwa, zarządza nimi Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa. Obecnie działkę dzierżawi prywatna osoba. Jak dowiedzieliśmy się – przygotowania do przejęcia działki są na finiszu.
- Jesteśmy na etapie terenowych badań nieinwazyjnych. Są one na ukończeniu. Pozwoli nam to wystąpić do właściciela gruntu o wydzielenie już konkretnej działki. Następny krok to przejęcie jej przez gminę. Gdy to nastąpi będą mogły być prowadzone dalsze prace badawcze – informował nas wójt wiosną br. podczas spotkania archeologów w Ostromecku.
Są szanse, że przekazanie gruntu nastąpi do lipca br. Tym bardziej, że Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa jest przychylny tym planom.
- Na razie celowo nie wytyczamy działki bo mamy sygnały, że ternem tym interesują się bardzo pseudo archeolodzy i detektoryści, którzy też próbują w Pniu czegoś szukać. Dlatego nie oznaczamy wciąż tego miejsca, by nie było ono tak namacalnie widocznie dla osób postronnych – wyjaśnia wójt Radosław Ciechacki.
