Badania archeologiczne w Pniu koło Ostromecka, prowadzone przez archeologów z UMK w Toruniu, przyniosły wiele ciekawych odkryć. Najgłośniejszym z nich jest natrafienie latem 2022 r. na antywampiryczny pochówek młodej kobiety, którą pogrzebano kilkaset lat temu z sierpem na szyi i kłódką na palcu lewej stopy.
- Kobietę pochowano z wielką starannością. Na głowie miała czepek z jedwabiu, materiał bardzo drogi w XVII wieku. Położono ją na poduszce, zachował się jej zarys. Świadczy to o wysokim statusie społecznym – informował nas wówczas prof. Dariusz Poliński, pod kierunkiem którego prowadzono prace.
To Cię może również zainteresować
Znalezisko stało się wielką sensacją i odbiło się echem na całym świecie. I choć od odkrycia minęło trochę czasu wciąż trwają badania, które ujawnić mają jak najwięcej faktów. Ustalono, że kobieta miała od 17 do 20 lat i około 160 cm wzrostu. Z pewnością obawiano się jej po śmierci, stąd sierp i kłódka, by nie powstała z grobu.
- Wykonano tomografię i skan czaszki. Dr Łukasz Czyżewski z Instytutu Archeologii UMK w Toruniu przygotował pliki 3D, które trafiły do Stowarzyszenia Robisz.to i pracowni w Warszawie. Tam powstał wydruk 3D czaszki w skali 1:1, na którym pracował będzie Oscar Nilsson – informowała wiosną br. w pałacu w Ostromecku Magdalena Zagrodzka, prezes Toruńskiego Stowarzyszenia Edukacyjnego Ewolucja.


Zapowiadano wówczas, że do końca lata światowej klasy specjalista ze Szwecji wykona rekonstrukcję „wampirki z Pnia”. Stworzony przez niego wizerunek upubliczniony został dziś - 28 października. Oto zrekonstruowana twarz „wampirki z Pnia”.
- Wykonana rekonstrukcja jest możliwie najbliższa prawdy i tak realistyczna, by oglądający nawiązać mógł z nią kontakt emocjonalny – podkreśla twórca
