Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Armia Unii Europejskiej pomoże w walce z pandemiami? Tego chcą europosłowie

OPRAC.:
Sławomir Bobbe
Sławomir Bobbe
Radosław Sikorski nie ma wątpliwości, że armia unijna oparta na wojskach narodowych nie powstanie. Uważa, że powinna powstać mieć zdolności obronne oparte na złożonej z ochotników brygadzie (zdjęcie poglądowe).
Radosław Sikorski nie ma wątpliwości, że armia unijna oparta na wojskach narodowych nie powstanie. Uważa, że powinna powstać mieć zdolności obronne oparte na złożonej z ochotników brygadzie (zdjęcie poglądowe). Krzysztof Kapica
Europosłowie chcą by Unia Europejska rozważyła utworzenie wielonarodowych jednostek wojskowych. Nie chcą z kolei, by pandemia wirusa spowodowała cięcia w budżetach obronnych członków UE. - Armia może się przydać do walki z pandemiami - uważają.

Zobacz wideo: Te osoby nie muszą płacić abonamentu RTV.

- Europejska armia polegająca na połączeniu armii narodowych, nie powstanie. Natomiast UE powinna mieć zdolności obronne, na przykład brygadę, złożoną z ochotników, finansowaną z budżetu europejskiego i pod władztwem europejskiej rady ds. zagranicznych i bezpieczeństwa - uważa Radosław Sikorski, bydgoski europoseł, autor przyjętego większością przez Parlament Europejski raportu o wdrażaniu stałej współpracy strukturalnej (PESCO).

Potrzebne wielonarodowe jednostki UE

Dziś europosłowie wezwali UE do rozważenia utworzenia stałych, wielonarodowych jednostek UE do wykonywania zadań wojskowych takich jak działania rozbrojeniowe, misje humanitarne i ratunkowe czy operacje wojskowe w celu utrzymywania lub przywracania pokoju oraz zapobiegania konfliktom. Jednostki mogłyby powstać przy okazji reformy unijnego systemu grup bojowych i uwzględnienia tego programu w ramach stałej współpracy strukturalnej - tzw. PESCO.

Europosłowie zaapelowali także do rządów o unikanie cięć budżetów zarówno krajowych jak i europejskiego - na obronność, zwłaszcza nie z powodu pandemii COVID-19.

- Wydatki na wojsko mogą zwiększyć gotowość na ewentualną kolejną pandemię. 13 miliardów euro na obronność w nowym budżecie europejskim byłoby dużym wsparciem realizowanych obecnie projektów PESCO, takich jak mobilność wojskowa czy europejskie dowództwo medyczne. A te z kolei pomogłyby nam działać wspólnie w pandemii - powiedział Sikorski.

Radosław Sikorski ocenił, że musimy przejść z poziomu priorytetów krajowych w dziedzinie obronności na rzecz podejścia europejskiego, gdyż żadne państwo nie jest w stanie zapewnić bezpieczeństwa same sobie.

To Cię może też zainteresować

- Ci, którzy dzisiaj, także w Polsce, tak głośno krzyczą o narodowej suwerenności, nie dostrzegają albo ignorują naszą zależność w dziedzinie bezpieczeństwa. Nadszedł czas na budowanie większej odpowiedzialności, nie w kontrze do NATO, ale obok i dla wsparcia NATO - podkreślił.

Współpraca na rzecz obronności

PESCO to utworzona na mocy artykułu 42 Traktatu o Unii Europejskiej dobrowolna współpraca najbardziej zaawansowanych w dziedzinie obronności państw członkowskich UE. W ramach tej współpracy, państwa które spełniają wyższe kryteria zdolności wojskowej i które zaciągnęły w tej dziedzinie dalej idące zobowiązania mogą ustanowić listy projektów, które pozwolą im zwiększyć koordynację, usprawnić finansowanie i tym samym wzmocnić możliwości obrony. Polska bierze udział w 10 projektach w ramach PESCO, jest liderem jednego z nich.

Sprawozdanie przyjęto zdecydowaną większością głosów: 464 za, 90 przeciw, 137 wstrzymało się od głosu.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo