Zobacz wideo: Sezon żeglugowy w Bydgoszczy otwarty!
- Nowy obiekt cudownie wyeksponuje gmach, który ponad 60 lat temu powstał w Bydgoszczy, tworząc zalążek Dzielnicy Muzycznej - tak dyrektor Maciej Puto mówił o projekcie krakowskich architektów, którzy 29 maja 2020 roku jednogłośnie zwyciężyli konkurs architektoniczny na opracowanie koncepcji remontu, przebudowy i rozbudowy Filharmonii Pomorskiej w Bydgoszczy.
Autorzy najlepszej koncepcji rozbudowy Filharmonii Pomorskiej z podpisaną umową
Rok po wybraniu najlepszej koncepcji przyszedł czas na podpisanie umowy z przedstawicielami pracowni Kozień Architekci s.c., którzy zajmą się opracowaniem dokumentacji remontu i rozbudowy gmachu Filharmonii Pomorskiej. W czwartek (13 maja) dyrektor Filharmonii Pomorskiej Maciej Puto i marszałek województwa Piotr Całbecki w obecności m.in. także parlamentarzystów i przedstawicieli władz Bydgoszczy na czele z prezydentem Rafałem Bruskim spotkali się z architektami. Umowę uroczyście podpisano na placu przed filharmonią.
- Ten projekt to wieloletnie starania o to, aby filharmonia mogła funkcjonować w godnych warunkach z zachowaniem wszystkich jej walorów, w tym unikalnej akustyki głównej sali koncertowej - podkreśla marszałek Piotr Całbecki.
Samorząd województwa na wykonanie dokumentacji projektowej przeznacza 14 milionów zł. Całkowita wartość remontu i rozbudowy Filharmonii Pomorskiej szacowana jest na 210 mln zł. Będą prowadzone starania, by źródło finansowania tego przedsięwzięcia zdobyć z Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko (POIiŚ), KPO i Regionalnego Programu Operacyjnego plus wkład własny samorządu województwa i miasta.
Starania o modernizację filharmonii w Bydgoszczy toczą się od lat
Przypomnijmy. Filharmonia Pomorska na czele z dyrektorem Maciejem Puto od 2017 roku prowadzi działania na rzecz modernizacji swej siedziby. To właśnie w 2017 r. rozpoczęto starania o zmianę planu zagospodarowania przestrzennego. W tym samym roku poznańska firma Sound & Space, specjalizująca się w projektowaniu obiektów, w których ważna jest akustyka, opracowała specjalny raport, jaki po modernizacji pozwoli zachować walory akustyczne sali koncertowej. Na podstawie tego raportu krakowska pracownia Kozień Architekci przygotowała koncepcję architektoniczną, którą zwyciężyła konkurs ogłoszony przez Filharmonię Pomorską.
Filharmonia Pomorska rozbuduje się na zewnątrz i w podziemiu
Według rodzinnego zespołu architektów z Krakowa - współtworzonego przez ojca wraz z córkami: Marek Kozień, Magdalena Kozień-Woźniak i Katarzyna Kozień-Kornecka - nowy budynek stanowić będzie tło dla głównej siedziby Filharmonii Pomorskiej, od której (północno-zachodniej krawędzi) oddzielać będzie ciąg pieszy. Sekwencji pawilonów towarzyszyć będzie aleja wielkich kompozytorów. Jednym z elementów wpisujących się w nowy trend, będzie zieleń zakomponowana na elewacji.
Główne wejście do gmachu filharmonii nadal będzie pełnić swą funkcję - będzie można nim przejść zarówno do istniejącej już sali koncertowej, jak i nowo zaprojektowanej sali kameralnej w podziemiu z widownią na co najmniej 350 miejsc, estradą dla trzydziestoosobowej orkiestry i trzydziestoosobowego chóru, profesjonalnym nagłośnieniem i oświetleniem, z zapleczem dla artystów.
Polecamy także
Istniejąca główna sala koncertowa Filharmonii Pomorskiej zostanie wyremontowana, pojawią się także profesjonalne zaplecze do rejestracji koncertów oraz transmisji telewizyjnych i internetowych, system sterowania światłem i dźwiękiem oraz klimatyzacja estrady i widowni.
Zaplanowany został też system podziemnych parkingów dla gości i artystów. Nową jakością będzie połączony z kawiarnią artystyczną salon wydawniczy, będący też miejscem ekspozycji dzieł sztuki. Wśród założeń jest też otwarcie ogólnodostępnej restauracji.
Kiedy planowany jest koniec inwestycji?
Prace nad dokumentacją potrwają 1,5 roku i dopiero po ich zakończeniu inwestor otrzyma pozwolenie na budowę, a ta - jak wyraził nadzieję dyrektor Puto - może się rozpocząć w czerwcu 2023 roku. Prace budowlane mają trwać 3 lata.
