Dawny trakt zbudowany był z dużych kamieni ułożonych pomiędzy drewnianymi balami. Prawdopodobnie stabilizowały one całą konstrukcję.
- To jedyny w Bydgoszczy tak dobrze zachowany szlak – informuje Marta Stachowiak, rzeczniczka Urzędu Miasta Bydgoszczy.
Warto dodać, że średniowieczna Bydgoszcz miała rozbudowaną infrastrukturę. Świadczy o tym nie tylko odnaleziony na Zbożowym Rynku trakt, ale i inne odkrycia np. odsłonięcie drewnianych rur wodociągowych z XVI wieku. Znajdowały się w granicach Starego Miasta.
Zobacz, co odkryli archeolodzy:
- Ulica Kujawska wraz ze Zbożowym Rynkiem jest jednym z najstarszych traktów w Bydgoszczy. Jeszcze przed lokacją miasta w 1346 roku pełnił on funkcję komunikacyjną i był zaznaczany na mapach – wyjaśnia UMB. - Z czasem był coraz bardziej zabudowywany. Plan okolic Bydgoszczy z połowy XIX roku przedstawia wzdłuż drogi ciąg zabudowań o charakterze podmiejskim.
Tegoroczne znaleziska w Bydgoszczy
W trakcie prac archeologicznych poprzedzających rozbiórkę kamienicy przy Zbożowym Rynku 4 (luty 2020), archeolodzy natrafili m.in. na pozostałości cmentarza. Funkcjonował on na tym obszarze prawdopodobnie w XVI i XVII wieku. Nekropolia znajdowała się w sąsiedztwie nieistniejącego już kościoła szpitalnego św. Stanisława.
Archeolodzy odkryli też pozostałości innej świątyni, która była w rejonie obecnej ul. Bernardyńskiej. Zachowały się tam pozostałości nieistniejącego kościoła św. Idziego (wzniesiony w połowie XIII w.).
Cmentarz w centrum Bydgoszczy
Kilka tygodni temu informowaliśmy o innym, bardzo ciekawym znalezisku. Na Zbożowym Rynku w Bydgoszczy, nieoczekiwanie, odsłonięto niewielki cmentarz. Archeolodzy odnaleźli w nim szczątki dzieci i osób dorosłych, żyjących w okresie od X do XII wieku.
- Nie spodziewaliśmy się, że w pasie zieleni na Zbożowym Rynku odsłonimy wczesnośredniowieczne pochówki – powiedziała nam wtedy archeolog Anna Retkowska (firma Aureus). - Powiały się nam szczątki dziecięce, w tym bardzo malutkich dzieci oraz osób dorosłych. Przy czaszce jednej z osób znaleźliśmy kabłączki skroniowe.
Te wczesnośredniowieczne ozdoby, nosiły kobiety w okresie od X do XII wieku. Kabłączki są dobrze zachowane, wymagają dokładnego oczyszczenia. Podobnie jak inny, ciekawy zabytek – nożyk z rogową lub kościaną rękojeścią. Niestety ten przedmiot nie zachował się zbyt dobrze ale po oczyszczeniu może okazać się, że ma jakieś zdobienia.
Jedna z osób miała na palcu obrączkę, prawdopodobnie wykonaną z brązu.
Szczątki leżały bardzo płytko, mniej więcej metr poniżej poziomu Zbożowego Rynku. Wszystkie osoby zostały pochowane w drewnianych trumnach. Drewno nie zachowało się, ale o jego obecności świadczą zarysy, które przetrwały.
Anna Retkowska podkreśliła, że niektóre odsłonięte szkielety są zdumiewające, ponieważ ich kości zostały przemieszczone.
Drugi etap prac na Zbożowym Rynku w Bydgoszczy
Wkrótce, jak informuje Urząd Miasta Bydgoszczy, rozpoczną się prace związane z przebudową ostatnich obszarów Zbożowego Rynku. Wzdłuż południowej pierzei placu budowane będą między innymi chodnik i droga rowerowa (od Wiatrakowej do Kujawskiej).
