Hieronim Anasiewicz urodził się 17 lipca 1894 roku w miejscowości Cienin koło Słupcy. Jako poddany cesarza Franciszka Józefa, służył w wojsku austriackim.
<!** Image 2 align=right alt="Image 81955" sub="Na archiwalnym zdjęciu Hieronim Anasiewicz w swojej szubińskiej aptece Fot. Archiwum Muzeum Ziemi Szubińskiej">W 1920 roku Hieronim Anasiewicz założył już jednak mundur polski - był ochotnikiem w stopniu szeregowca w Kompanii Zapasowej 6. Pułku Piechoty Legionów w Płocku.
Zniechęcony niską pensją
Ukończył farmację na Uniwersytecie Poznańskim. Po studiach przyjął posadę asystenta farmacji, ale niska pensja szybko go zniechęciła i zmusiła do szukania innej. 27 marca 1923 roku Hieronim Anasiewicz przybył do Szubina i kupił od Bronisława Niedźwiedzińskiego aptekę, którą wzbogacił w nowe leki i prowadził z powodzeniem. Pracował społecznie w PCK. Zaangażował się politycznie po stronie Narodowej Demokracji. W wyniku wyborów do Rady Miejskiej w lutym 1939 r. został radnym. 1 czerwca 1926 r. został członkiem Towarzystwa Powstańców i Wojaków w Szubinie.
<!** reklama>Wybuch drugiej wojny światowej zastał go w Szubinie. Trafił na niemiecką listę dziewięciu zakładników. Za zranienie jednego żołnierza niemieckiego dwóch Polaków odpowiadało swym życiem. Za zabicie jednego Niemca - ginęło pięciu Polaków.
Aresztowany i wysiedlony
Hieronim Anasiewicz został aresztowany i osadzony w obozie przejściowym na terenie Zakładu Wychowawczego. W grudniu 1939 roku trafił na listę osób przeznaczonych do wysiedlenia do Generalnej Guberni. Udało mu się zatrzymać w Warszawie, gdzie prowadził aptekę. W tym czasie szubiński punkt przekazano w ręce aptekarza sprowadzonego z Frankfurtu nad Menem, Wernera Kruse.
Po wojnie wrócił do Szubina. Zaangażował się w działalność PCK i został prezesem oddziału powiatowego. 10 maja 1945 roku jedenastu mieszkańców Szubina powołało do życia Stronnictwo Demokratyczne. Prezesem został Hieronim Anasiewicz, a spotkania stronnictwa odbywały się w jego aptece. Z ramienia tej partii brał udział jako delegat w zjeździe krajowym w Warszawie. Wśród członków założycieli większość stanowili byli powstańcy wielkopolscy. Po uspołecznieniu apteki w 1951 roku, pozostał jej kierownikiem. W prowadzeniu spraw księgowych pomagała mu żona Janina, która zmarła w 1960 roku.
W 1964 r. przeprowadził remont kapitalny punktu, podczas którego leki wydawano w lecznicy dla zwierząt. Hieronim Anasiewicz zmarł 26 maja 1971 roku w Szubinie, mając za sobą 48-letnią praktykę w zawodzie aptekarza.