Władysław Pawełczak urodził się 16 września 1889 roku w Kowalewku koło Kcyni, w dawnym powiecie szubińskim. Po jego narodzinach rodzice przenieśli się do Szubina.
<!** Image 2 align=right alt="Image 98366" sub="Władysław Pawełczak Fot. Archiwum rodzinne Barbary Pawełczak.">Władysław Pawełczak miał pięciu braci: Franciszka, Józefa, Czesława, Stanisława i Floriana oraz siostry, Annę i Cecylię. Ukończył szkołę ludową, następnie zdobył umiejętności ślusarskie, a później został mistrzem w tym zawodzie. Jak większość Polaków z zaboru pruskiego, służył w niemieckiej armii i walczył na frontach I wojny światowej: w Serbii, Włoszech, Francji i Rumunii, Francji. Po 11 listopada 1918 r. wrócił do domu.
W szeregach naszej armii
Po wybuchu powstania wielkopolskiego, podobnie jak bracia, wstąpił w szeregi armii powstańczej. Od 11 stycznia 1919 r. do 30 maja 1919 r. służył w szeregach Straży Ludowej w Szubinie. Od 31 maja 1919 r. służył w 1. Kompani, 6. batalionie Obrony Krajowej. Brał udział w walkach pod Szubinem, Rynarzewem i Turem. W zaświadczeniu z tych bitew, podpisanych przez byłego dowódcę 1. Kompani, 6. Batalionu Obrony Krajowej, porucznika Hipolita Walkowskiego, czytamy o Władysławie Pawełczaku: „W walkach odznaczył się wymieniony, szczególnie dając dowód nieprzeciętnej odwagi i męstwa”. 20 czerwca 1919 r. szeregowiec Władysław Pawełczak został zwolniony ze służby wojskowej.
Powrót do Kcyni
Początkowo mieszkał w Szubinie, następnie przeprowadził się do Kcyni, gdzie prowadził warsztat ślusarski i skład rowerów, wirówek oraz maszyn do szycia.
<!** reklama>W związek małżeński wstąpił z Jadwigą z domu Poczekaj. Żona zajmowała się domem i trojgiem dzieci. Syn Jan (urodzony 27 lipca 1932 r.) został stomatologiem, córka Barbara (urodzona 30 lipca 1935 r.) pracowała jako główna księgowa, a najmłodsza Maria (urodzona 28 maja 1938 r.) zajmowała się domem.
<!** Image 3 align=right alt="Image 98366" sub="Dom przy Rynku 31 w Kcyni, w którym prowadził warsztat ślusarski Fot. Robert Koniec">W okresie dwudziestolecia międzywojennego Władysław Pawełczak był członkiem organizacji skupiających weteranów powstania wielkopolskiego i bractwa kurkowego oraz, jako ślusarz, cechu. Jak większość powstańców wielkopolskich przez całe dorosłe życie sprzyjał endecji, także po wojnie był członkiem Stronnictwa Demokratycznego w Kcyni.
Podczas drugiej wojny światowej rodzina cieszyła się, że Niemcy nie zwrócili uwagi na jego przynależność do organizacji skupiającej weteranów. Została jednak wysiedlona. Po wojnie Pawełczakowie wrócili do swojego domu w Kcyni, gdzie Władysław ponownie otworzył zakład ślusarski, który prowadził do śmierci.
Zmarł 21 lipca 1954 roku, pochowany został na cmentarzu parafialnym w Kcyni. Żona Władysława Pawełczaka zmarła 25 marca 1986 roku.