W piątek rozpoczęcie Festiwalu Prapremier 2009. Weźmie w nim udział 9 teatrów, zobaczymy 10 spektakli, którym tradycyjnie już towarzyszyć będą dyskusje, performance, warsztaty.
<!** Image 2 align=right alt="Image 133280" sub="„Trylogia” w reż. Jana Klaty jest jednym z najbardziej oczekiwanych spektakli Fot. Materiały organizatorów">- Ten rok był bardzo obfity w spektakle premierowe. Nie udało nam się wybrać wszystkich cennych rzeczy. Część spektakli, które chcielibyśmy widzieć u siebie, ze względów logistycznych lub finansowych, nie udało się sprowadzić - mówi Paweł Łysak, dyrektor Teatru Polskiego.
Sienkiewicz z Masłowską
Wśród przedstawień przygotowanych na tegoroczne „Prapremiery” jako szczególnie godne uwagi szef TPB wskazuje „Trylogię” Narodowego Starego Teatru z Krakowa w reżyserii Jana Klaty z, m.in., Janem Peszkiem, Krzysztofem Globiszem i Anną Dymną w obsadzie, który zobaczymy już w następną środę. W poniedziałek z kolei na scenie pojawi się, m.in., Danuta Szaflarska w spektaklu „Między nami dobrze jest” Doroty Masłowskiej, w którym zobaczymy również zdolną aktorkę młodego pokolenia, bydgoszczankę Romę Gąsiorowską.
Bydgoska scena pokaże „Łaknąć” Sarah Kane w reż. Łukasza Chotkowskiego i „Turystów” Artura Pałygi w reż. Piotra Ratajczaka. Ponadto w ramach festiwalu zobaczymy: „Rowerzystów” Teatru im. Stefana Jaracza z Łodzi i szczecińskiego Teatru Współczesnego, „Supernowa. Rekonstrukajca” Teatru Nowa Łaźnia z Krakowa. Scena Prapremier Invitro z Lublina pokaże na placu przed teatrem przedstawienie „Ostatni taki ojciec” Artura Pałygi, z kolei warszawska „Montownia” zagospodaruje przestrzeń klubu „Mózg”, gdzie zobaczymy „one man show” Rafała Rutkowskiego „To nie jest kraj dla wielkich ludzi”. Narodowy Stary Teatr z Krakowa pokaże też „Piekarnię” Bertolta Brechta, a gdański Teatr Wybrzeże spektakl „Ksiądz H., czyli Anioły w Amsterdamie”.
<!** reklama>Tegoroczne „prapremiery” to nie tylko przestrzeń miejska - na najbliższą sobotę zaplanowano słuchowisko radiowe przygotowane wspólnie przez TPB i Polskie Radio PiK.
Po upadku
Tradycyjnie już po części głównej festiwalu (2-11.10) przyjdzie czas na Międzynarodowy Aneks (14-20.10), w ramach którego przedstawiony zostanie efekt prac europejskiego projektu „After the fall”, gdzie dziewiętnastu europejskich dramaturgów napisało teksty odnoszące się do zmian w rzeczywistości społecznej i politycznej na świecie po 1989 roku. Jedną ze sztuk jest „V (F) ICD-10. Transformacje” Artura Pałygi w reż. Pawła Łysaka. Na „Aneks” zaproszono też mołdawski spektakl „Antidot” Nicolety Esinencu, ponadto grupa „Teatryści” przypomni instalację teatralną „Kobiety do środka”. Będzie też możliwość udziału w próbie czytanej rumuńskiej sztuki „Zidul” i bośniackiej „Mousefuckers”, a także uczestnictwo w performance „Po upadku/Nowy oddech”, przygotowanym przez TPB i Galerię Miejską bwa. Aneks zakończy się zapowiedzą tego, co czeka nas jeszcze w październiku - projekcje filmów „Dwie siostry” i „Nie zrozum mnie źle, ale...” przypomną, że lada dzień 6. edycja Festiwalu Sztuki Reportażu Camera Obscura 2009.