- W aptekach przyszpitalnych brakuje cefalosporyn. To antybiotyki wręcz niezbędne przy przeprowadzaniu zabiegów i operacjach - mówi farmaceuta z Bydgoszczy. - Są pogłoski, że Główny Inspektor Farmaceutyczny wstrzymał linię produkcyjną w jednej z firm produkujących cefalosporyny, bo podobno od jakiegoś czasu nie spełniała wszystkich wymagań koniecznych do rejestrowania leków.
Konieczne przy zabiegach
Cefalosporyny (m.in. Biofazolin, Bioforoksym, Cefaleksyna, Cefazolina) to antybiotyki, tzw. półsyntetyczne o szerokim zastosowaniu.
- Te leki podaje się, by przeprowadzić jakikolwiek zabieg, czy operację - mówi pracownik jednej z bydgoskich aptek, który zaalarmował nas o braku dostępności tego rodzaju antybiotyków. - Szpitale mają swoje programy antybiotykowe, opracowane przez mikrobiologów. Muszą się trzymać tych schematów stosowania leków z uwagi na światowy program ochrony antybiotyków. To w związku ze zjawiskiem występowania odporności bakterii.
Czytaj również: Popularne leki wycofane z obrotu. Uwaga! GIF wycofał lub wstrzymał w obrocie te leki [LISTA, OSTRZEŻENIA GIF]
Zakupy interwencyjne
- Duże szpitale sobie jeszcze jakoś radzą, ale mniejsze, powiatowe, albo podmioty prywatne mają duży problem. A w nich przeprowadza się zabiegi takie, jak usunięcie przepukliny, albo choćby operowanie wędzidełka u chłopców - słyszymy w jednej z aptek w Bydgoszczy.
Duże szpitale sobie jeszcze jakoś radzą, ale mniejsze, powiatowe, albo podmioty prywatne mają duży problem
- Rzeczywiście jest problem z dostępnością cefalosporyn - mówi płk. dr n. med. Jarosław Marciniak, komendant 10 Wojskowego Szpitala Klinicznego z Polikliniką w Bydgoszczy. - Biofazolinę bardzo często stosuje się przed zabiegami operacyjnymi. Niektóre cefalosporyny, które przenikają barierę krew-mózg, stosowane są w zakażeniach ośrodkowego układu nerwowego i mamy problem również z ich dostępnością. Informowaliśmy o tym Głównego Inspektora Farmaceutycznego. Robimy zakupy interwencyjne, ale problem pozostaje - mówi lekarz.
Na razie szpitale korzystają z zapasów, ale poszukiwania leków trzeba dzwonić do hurtowni farmaceutycznych w całej Polsce. - Obowiązuje nas prawo zamówień publicznych, ale dla ratowania zdrowia i życia ludzkiego oczywiście czasem trzeba dokonać zakupu interwencyjnego.
Jeśli leków będzie brakowało w dalszym ciągu, w szpitalach trzeba będzie wdrażać alternatywne metody profilaktyki i leczenia. Na ten problem zwracają uwagę specjaliści skupieni w Stowarzyszeniu Epidemiologii Szpitalnej.
„Cefalosporyny są antybiotykami kluczowymi w leczeniu (...) m.in. ciężkich zapaleń płuc, zapaleń opon mózgowo-rdzeniowych, sepsy pneumokokowej i meningokowej u dzieci i dorosłych” - czytamy w piśmie dr med. Tomasza Ozorowskiego, prezesa SES skierowanym do ministra zdrowia. - Zaproponowane opcje terapeutyczne mogą być obarczone mniejszą skutecznością i większym ryzykiem powikłań a ich opracowanie wynika z trudnego położenia w jakim zostali postawieni lekarze leczący w szpitalu pacjentów z ciężkimi zakażeniami - podkreśla dr Ozorowski.
Sprawdź również: W wielu aptekach zabraknie leków na wielką skalę - już za kilka dni. Poważne ostrzeżenie!
GIF monitoruje sytuację
Głównym producentem cefalosporyn w Polsce jest obecnie Polfa Tarchomin S.A., spółka dawniej wchodząca w skład Polskiego Holdingu farmaceutycznego. Zwróciliśmy się do tej firmy z pytaniami o przyczyny braku leków. Czekamy na odpowiedź.
Ta tymczasem nadeszła z GIF.
- Do Głównego Inspektora Farmaceutycznego docierały informacje o chwilowych problemach z dostępnością cefalosporyn - przyznaje Michał Trybusz, radca GIF. - Jak ustaliliśmy wynikały one jedynie z kwestii związanych ze zwolnieniem serii do obrotu, w tym z koniecznością wprowadzenia danych o produkcie do europejskiej bazy systemu weryfikacji autentyczności leków - tłumaczy radca głównego inspektora. - Z informacji jakie posiadamy wynika, że sytuacja została już opanowana. Oczywiście na bieżąco monitorujemy sytuację i w razie potrzeby będziemy reagować.
Jednocześnie w Głównym Inspektoracie Farmaceutycznym dementują jednak informacje na temat rzekomego wstrzymania przez GIF linii produkcyjnej cefalosporyn w Polfie Tarchomin. A taka informacja nieoficjalnie od tygodni krążyła wśród farmaceutów i dyrektorów szpitali.
Aż osiem leków wycofanych z obrotu, w tym leki na nadciśnien...
Co zabija Polaków?