Adam Słodowy miał 96 lat. Zmarł w Warszawie we wtorek (10 grudnia). Informacje o śmierci najsłynniejszego polskiego majsterkowicza pojawiły się już w lipcu. Wówczas okazały się nieprawdziwe. Tym razem smutną wiadomość potwierdziła jego żona.
Nie było majsterkowicza, który by go nie znał. "Zrób to sam" - program Adama Słodowego, znany i oglądany był w każdy domu. Starszy już wtedy, dystyngowany pan, zawsze pod krawatem, ale często w pulowerze spokojnie i rzeczowo omawiał kolejne swoje wynalazki, do których tworzenia powinno wystarczyć to, co dostępne w każdym domu. Kawałek sklejki, listewka, papier, klej czy sznurek, pozwalały tworzyć zabawki, przedmioty przydatne i... mniej przydatne.
Adam Słodowy pokazywał krok po kroku jak coś zrobić. A potem wyciągał gotowy, przygotowany wcześniej przez siebie przedmiot. Jego "Zrób to sam" było programem obowiązkowym. Ogromną popularnością cieszyły się także książkowe poradniki pod tytułem "Lubię majsterkować". Słodowy był także autorem scenariusza serialu animowanego dla dzieci "Pomysłowy Dobromir" i "Pomysłowy wnuczek", a także filmów "Śrubokręt i spółka" oraz "Dziura w ścianie".
Sprawdź też:
Adam Słodowy do telewizji trafił w 1959 roku. Ponoć przyszedł zdenerwowany tym, że dotąd emitowany tam program był... przerażająco nudny. Zaproponował własny, który emitowany był do 1983 roku, kiedy Słodowy odszedł na emeryturę.
Adam Słodowy urodził się 3 grudnia 1923 roku w Czarnkowie nad Notecią, w dzisiejszym województwie wielkopolskim (wówczas pilskim). Podczas II wojny światowej służył w artylerii, po wojnie pracował jako wykładowca w Oficerskiej Szkole Artylerii Przeciwlotniczej w Koszalinie, a następnie w Wojskowej Akademii Technicznej, służbę zakończył w stopniu majora.
W latach 1961-78 był redaktorem Naczelnej Redakcji Programów Oświatowych i Dziecięcych TVP. 21 marca 1974 roku Słodowy został Kawalerem Orderu Uśmiech, a w roku 1983 otrzymał nagrodę literacką Stowarzyszenia Bibliotekarzy Polskich jako autor najpoczytniejszych książek w bibliotekach publicznych (jego książki rozeszły się w ponad półmilionowym nakładzie!).
Sprawdź też:
- To miejsce poznaniacy kochają od 150 lat. Zobacz archiwalne zdjęcia starego zoo!
- Zobacz 75 zdjęć Poznania z lat 90. To galeria miasta, którego możesz nie poznać
- Tak żyło się w Poznaniu przed wojną. Zobacz wyjątkowe zdjęcia!
- To najsmutniejsza część cmentarza na Junikowie
- To przeklęte miejsce w Poznaniu. Ukryte jest wśród blokowisk
