MKTG SR - pasek na kartach artykułów

A kto wyjdzie, ten leży

Hanna Walenczykowska
Hanna Walenczykowska
Jeśli ktoś, kto choruje, zostanie przyłapany na wykonywaniu pracy, straci prawo do zasiłku chorobowego.

Jeśli ktoś, kto choruje, zostanie przyłapany na wykonywaniu pracy, straci prawo do zasiłku chorobowego.

<!** Image 2 align=right alt="Image 127783" sub="Kontrolerzy ZUS sprawdzą zarówno ubezpieczonych, jak i lekarzy Fot. archiwum">Zakład Ubezpieczeń Społecznych kontroluje lekarzy i ubezpieczonych. Sprawdza prawidłowość orzekania i wystawiania zaświadczeń lekarskich oraz prawidłowość ich wykorzystania. Lekarze orzecznicy ZUS będą wzywać (lub kontrolować w miejscu zamieszkania) osoby przebywające na zwolnieniach lekarskich.

Zgodnie z przepisami, ubezpieczeni przebywający na zwolnieniu lekarskim mogą wychodzić z domu tylko wtedy, kiedy lekarz im na to pozwoli. Jeżeli na druku zaświadczenia nie ma klauzuli „może chodzić”, to pacjent winien przebywać w domu. Warto wiedzieć, że lekarz na druku L-4 musi wpisać zalecenie: „leżeć” lub „może chodzić”.

- Osoby kontrolujące ubezpieczonych na miejscu sporządzać będą protokoły - wyjaśnia Alina Szałkowska, rzecznik bydgoskiego oddziału ZUS. - Jeśli chorego nie zastaną w miejscu zamieszkania, wówczas zostanie on wezwany do złożenia wyjaśnień.

Ubezpieczony, który zamiast leżeć w swoim łóżku, wyjdzie z domu, zostanie zmuszony do usprawiedliwienia swojej nieobecności. Jeśli udowodni, że w tym czasie musiał wyjść do apteki, na zabieg, dodatkowe badania lub na kolejną wizytę do lekarza, prawdopodobnie nie zostanie ukarany.

<!** reklama>ZUS na pewno nie potraktuje łagodnie tych osób, które w trakcie zwolnienia pracowały. Nie pomogą tu nawet ekstremalne sytuacje.

- Wykonywanie pracy w trakcie zwolnienia jest absolutnie niedopuszczalne - przestrzega Alina Szałkowska. - Osoba przyłapana na pracy zawodowej zostanie pozbawiona prawa do zasiłku.

Przy okazji wyjaśniamy też, że wysokość „chorobowego” wynosi: 80 proc. podstawy wymiaru (zwolnienie lekarskie), 70 proc. podstawy wymiaru za czas pobytu w szpitalu i 100 proc. podstawy, jeśli niezdolność do pracy przypada w okresie ciąży, wynika z konieczności poddania się badaniom lekarskim przewidzianym dla kandydatów na dawców tkanek i narządów lub powstała w wyniku wypadku w drodze do pracy bądź w pracy. Natomiast podstawą wymiaru zasiłku chorobowego jest przeciętne miesięczne wynagrodzenie wypłacone pracownikowi przez ostatnie 12 miesięcy, czyli przychód pracownika stanowiący podstawę wymiaru składek na ubezpieczenie chorobowe, ale po odliczeniu składek na ubezpieczenie emerytalne, rentowe i chorobowe.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!