Pan Benedykt (rocznik 1933) w mailu przesłanym do naszej redakcji opisał ważny dla niego problem i poprosił o interwencję w Urzędzie Miasta Bydgoszczy.
- Ta sprawa mnie boli. Bydgoszcz - przynajmniej centrum miasta - jest bez ławek! Gdy chcę zobaczyć, co nowego zdarzyło się np. na ul. Gdańskiej, Śniadeckich, Dworcowej czy Jagiellońskiej, to po pokonaniu 100-200 metrów bezskutecznie rozglądam się, gdzie tu usiąść, żeby chwilę odpocząć - napisał 90-latek. - Jedynym ,,ratunkiem” są wtedy dla mnie wiaty przystankowe. Oczywiście, nie wszędzie. Zbliża się wiosna. Już najwyższy czas, żeby Urząd Miasta postawił więcej ławek na bydgoskich ulicach, a odpuścił trochę na lato ich stawianie na nadbrzeżu Brdy.
Ile jest ławek w centrum Bydgoszczy?
W imieniu starszego pana zapytaliśmy ratusz, jak wygląda sytuacja z ławkami. Okazuje się, że...
- Miasto utrzymuje w Bydgoszczy 2345 ławek, w tym w rejonie osiedli Bocianowo-Śródmieście, Stare Miasto, Bielawy znajduje się 860 ławek. Liczby te nie obejmują ławek zlokalizowanych na terenie przystanków komunikacji publicznej i na terenach będących własnością innych podmiotów - informuje Marta Stachowiak, rzeczniczka prezydenta Bydgoszczy.
Najwięcej ławek jest w Parku Jana Kochanowskiego - 134 ławki, Parku Kazimierza Wielkiego - 119 ławek, na Wyspie Młyńskiej - 99 ławek, bulwarze od ul. Bernardyńskiej do Słonecznego Młyna - 73 ławki, w Parku W. Witosa - 54 ławki, czy na Starym Rynku - 45 ławek.
Na samych ulicach jest ich mniej. Przykładowo, na ul. Gdańskiej znajduje się 36 ławek, na ul. Długiej - 30 sztuk, na ul. Dworcowej - 8 sztuk, a na ul. 3 Maja (za przystankiem) - 2 ławki.
Na razie nowych ławek nie przybędzie
- Ławki stawiane są w ramach rewitalizacji lub projektów zagospodarowania danego terenu - mówi Marta Stachowiak. - Ustawiane są również w ramach projektów BBO, np. w bieżącym roku wygrały cztery małe projekty, które zakładają ustawienie kilku ławek na osiedlu Błonie, Tereny Nadwiślańskie, Nowy Fordon i Wzgórze Wolności. Nie planujemy w najbliższym czasie zakupu ławek.
Jaki jest koszt ustawienia jednego takiego siedziska? To zależy od modelu ławki (z oparciem czy bez, rodzaj i ilość listewek, rodzaj nóg/konstrukcji ławek). Są ławki, które kosztują ok. 1500 zł brutto, ale też takie, które mogą kosztować nawet 10 tys. zł.
- W zależności od tego czy zakup dotyczy jednej ławki czy kilku wówczas zamawiający, czyli Miasto Bydgoszcz szacuje wartość zamówienia i zgodnie z prawem zamówień publicznych dobiera tryb postępowania, czyli zapytanie ofertowe lub przetarg - wyjaśnia Marta Stachowiak.
Lokalizacje, w których są ławeczki
Na osiedlach Bocianowo-Śródmieście, Stare Miasto, Bielawy jest łącznie 860 ławeczek. Gdzie stoją?:
- ul. Żółkiewskiego - 2 ławki
- ul. Dworcowa - 8 ławek
- Park Kazimierza Wielkiego - 119 ławek
- Ogród Jagiełły - 7 ławek
- ul. Trybunalska przy pomniku - 3 ławki
- bulwar od ul. Bernardyńskiej do Słonecznego Młyna - 73 ławki
- skwer Unii Lubelskiej - 12 ławek
- bulwar od ul. Focha do skate parku - 32 ławki
- skwer ul. Czartoryskiego - 9 ławek
- al. Ossolińskich - 16 ławek
- skwer im. Turwida Sielanka - 7 ławek
- skwer Kościuszki - 9 ławek
- skwer przy Focusie - 4 ławki
- skwer Kopernika -12 ławek
- skwer L. Białego - 23 ławki
- Park Jana Kochanowskiego - 134 ławki
- skwer Sułkowskiego/Chodkiewicza - 4 ławki
- ul. Gdańska - 36 ławek
- Plac Poznański - 1 ławka
- Plac Teatralny i przystanek - 20 ławek
- Plac Kościeleckich - 24 ławki
- Rynek Kwiatowy - 7 ławek
- Rybi Rynek, Grodzka - 6 ławek
- ul. Długa - 30 ławek
- Wyspa Młyńska - 99 ławek
- Nabrzeże Prezydenta Narutowicza - 23 ławki
- Stary Port - 30 ławek
- Stary Rynek - 45 ławek
- Park W. Witosa - 54 ławki
- ul. 3 Maja (za przystankiem) - 2 ławki
- ul. M. Skłodowskiej-Curie - 3 ławki
- okolice Opery Nova - 2 ławki
- ul. Niemcewicza - 4 ławki
Zobacz wideo: Duże zmiany w strefie płatnego parkowania w Bydgoszczy
