https://expressbydgoski.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

90 lat temu szkolne pracownie prac ręcznych w bydgoskich szkołach zostały zamienione w stocznie pierwszych kajaków

Krzysztof Błażejewski
Tak dziś popularne kajakarstwo, czy to sportowe, czy turystyczne narodziło się w Polsce dopiero 90 lat temu. W Bydgoszczy pierwsze kajaki własnej roboty zwodowano 2 lata później.

Kajaki na polskich wodach pojawiły się w 1928 roku. Rok później powstała pierwsza organizacja - komisja kajakowa, a w kolejnym miała miejsce eksplozja zainteresowania tym sposobem przemierzania wodnych przestrzeni, która - jako sprawniejsza i szybsza - śmiało zaczęła konkurować z różnego rodzaju łodziami.

Najwięcej z Kopernika

W Bydgoszczy kajakami szerzej zainteresowano się zimą 1930/31 roku za sprawą... nauczycieli tzw. prac ręcznych. Otrzymali oni okólnik Kuratorium Szkolnego w Poznaniu zachęcający do samodzielnego budowania przez młodzież kajaków, czyli „wąskich łodzi napędzanych krótkimi wiosłami, którymi płynie się twarzą do kierunku ruchu” – jak wówczas je określano. Do bydgoskich szkół dotarły też plany i szczegółowe instrukcje, jak je budować.

Kajaki to „wąskie łodzie napędzane krótkimi wiosłami, którymi płynie się twarzą do kierunku ruchu”.

Niebawem w szkolnych pracowniach porzucono wszelkie inne zajęcia, by skoncentrować się na wykonywaniu kajaków, co młodzież czyniła z niekłamanym zapałem. Uroczyste wodowanie kajaków ze wszystkich szkół, po uprzednim zbiorowym ich poświęceniu, wyznaczono na Dni Morza, organizowane w 1931 roku w dniu 21 czerwca.

Poświęcenia kajaków dokonał ks. Kukułka, głosząc słowo o potrzebie zachowania przez młodych ludzi harmonii w rozwoju ducha i ciała

Zobacz również:

Lotto – Bydgostia już po raz szósty podpisała ze swoimi wioślarkami i wioślarzami aneksy umów dotyczących nagród za zdobycie medalu igrzysk olimpijskich. Podpisanie umów odbyło się w klubowej przystani, która jest rozbudowywana.  - Jesteśmy bardzo zadowoleni z tempa i jakości robót firmy Ebud. Mam nadzieję, że z końcem września inwestycja, jak na razie finansowana jedynie z budżetu miasta, zostanie zakończona - mówił Zygfryd Żurawski, prezes Lotto- Bydgostii.<script class="XlinkEmbedScript" data-width="854" data-height="480" data-url="//get.x-link.pl/5d49f1ff-ba8b-41ce-d301-b9bc09a94502,bdb62cba-de4a-afb3-064d-bc68321f74e2,embed.html" type="application/javascript" src="//prodxnews1blob.blob.core.windows.net/cdn/js/xlink-i.js?v1"></script>

Trwa rozbudowa przystani klubu LOTTO-Bydgostia. Obiekt zosta...

Kajaki wykonane zbiorowo w szkołach przez uczniów, a także czasem samodzielnie w domu przez pojedynczych chłopców, w liczbie 20, zostały zniesione na godz. 12 do przystani Towarzystwa Wioślarskiego „Gryf”, które dzierżawiło od miasta przystań znajdującą się w samym centrum Bydgoszczy, u wylotu ul. Karmelickiej. Jak wyliczono, najwięcej, bo 9 kajaków było dziełem uczniów Miejskiego Gimnazjum im. Mikołaja Kopernika. 6 łodzi wybudowała młodzież z Państwowego Seminarium Nauczycielskiego, a 3 - z Gimnazjum Humanistycznego. Każdy wodny pojazd posiadał na dziobie własną nazwę typu Łabędź, Karaś, Pstrąg, Smyk etc.

Dla ducha i dla ciała

Poświęcenia kajaków dokonał ks. Kukułka, głosząc słowo o potrzebie zachowania przez młodych ludzi harmonii w rozwoju ducha i ciała oraz wskazując, jakie możliwości może nieść za sobą turystyka kajakowa. Po nim przemawiał dyrektor Gimnazjum Klasycznego Zygmunt Polakowski, a następnie dzieła młodych rąk zostały zwodowane i rozpoczęły się próbne przejażdżki, którym przyglądał się z mostu Gdańskiego, a także z obu brzegów Brdy liczna rzesza bydgoszczan, ciekawa, co to za nowy „wynalazek”.

21 czerwca 1931 roku uznano potem za dzień narodzin turystyki kajakowej w naszym mieście.

"Dojrzalsi". Nowy program skierowany do seniorów (odc. 4)

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Turystyka

Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
Wróć na expressbydgoski.pl Express Bydgoski