Zobacz wideo: Odkrywamy Bydgoszcz. Bartodzieje kiedyś i dziś:

Sobotnie obchody w Bydgoszczy rozpoczęły się nabożeństwem w sanktuarium Matki Bożej Pięknej Miłości w Katedrze Bydgoskiej. Po mszy świętej, pod pomnikiem Walki i Męczeństwa Narodu Polskiego na Starym Rynku złożone zostały wiązanki kwiatów, orkiestra wojskowa odegrała Hymn Państwowy, a zespół "Ogrodnik Team" z CKR Technikum Rolniczego im. Sybiraków wykonał Marsz Sybiraków. Uroczystości odbyły się pod patronatem: Wojewody Kujawsko-Pomorskiego Mikołaja Bogdanowicza, Marszałka Województwa Kujawsko-Pomorskiego Piotra Całbeckiego, Prezydenta Bydgoszczy Rafała Bruskiego oraz Ordynariusza Bydgoskiego Ks. Biskupa Krzysztofa Włodarczyka.
Pierwsza z masowych deportacji Polaków na Syberię przeprowadzona została przez władze sowieckie na początku lutego 1940 roku. W zimową noc wywieziono blisko 140 tysięcy osób. Były to głównie rodziny urzędników państwowych, m.in. sędziów, prokuratorów, policjantów, leśników, a także wojskowych, w tym uczestników wojny polsko-bolszewickiej, i właścicieli ziemskich. Trafiły do północnych regionów ZSRR, w okolice Archangielska i Irkucka oraz do Kraju Krasnojarskiego i Komi. Historycy szacują, że na Syberię wywieziono w sumie od trzystu tysięcy do ponad miliona Polaków. Wielu deportowanych nie przetrwało podróży, wielu nigdy nie wróciło z zesłania. Reprezentowaniem interesów oraz upamiętnianiem losów polskich zesłańców na Syberię zajmuje się Związek Sybiraków. W naszym regionie jego oddziały działają w Bydgoszczy, Toruniu i Włocławku.
W poniedziałek, w Zespole Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego odsłonięta zostanie tablica pamiątkowa poświęcona Sybirakom.