Czy grozi nam trzecia fala pandemii koronawirusa?
- Mój znajomy ma 76 lat, cukrzyce i astmę, jest w grupie największego ryzyka. Od wielu lat leczy się w 10. Wojskowym Szpitalu Klinicznym z Polikliniką w Bydgoszczy. Jestem oburzony tym jak został potraktowany - mówi pan Marek.
Pan Marek od lat pomaga swojemu znajomemu. W jego imieniu zaniósł do polikliniki listę potrzebnych leków. Znajomy miał poczekać na przesłanie SMS-em kodu e-recepty.
Minęło trochę czasu. Wreszcie zniecierpliwiony bydgoszczanin zadzwonił do polikliniki.
- Znajomemu powiedziano, że ma sobie założyć Indywidualne Konto Pacjenta i wtedy dostanie kod do e-recepty – relacjonuje pan Marek. - Odpowiedział, że nie potrafi założyć sobie IKP.
Pan Marek powtarza przebieg rozmowy telefonicznej:
- Nie potrafię - oświadcza jego znajomy.
- To niech panu żona pomoże – stwierdza pracowniczka szpitala.
- Nie pomoże…
- Dlaczego?
- Nie żyje.
- To niech dzieci panu pomogą!
- Nie mieliśmy dzieci…
Pan Marek uważa, że taka rozmowa była dla znajomego bardzo upokarzająca, ponieważ musiał obcej osobie tłumaczyć się ze swojego prywatnego życia.
- W końcu mu przesłali! A jak tak można?! Po to, by założyć IKP trzeba mieć profil zaufany lub e-dowód. Mój znajomy tego nie ma. Mając dwie przewlekłe choroby musiałby pójść do wyznaczonego punktu i potwierdzić swoją tożsamość! W taki sposób naraża się ludzi! - twierdzi pan Marek.
Poprosiliśmy Ministerstwo Obrony Narodowej o wyjaśnienie
- Informuję, że osoby pracujące w gabinecie zabiegowym POZ 10WSK w Bydgoszczy nie żądają aby pacjenci zakładali IKP, tylko informują o możliwości założenia takiego konta, co w przyszłości - zgodnie z założeniami - ułatwi każdemu pacjentowi kontakt z lekarzem. Pacjent po założeniu takiego konta w momencie wystawienia e-skierowania lub e-recepty ma na bieżąco informację o takim skierowaniu – wyjaśnia płk dr n. med. Paweł Jakubczyk, Zastępca Komendanta ds. Obwodu Profilaktyczno – Leczniczego 10 Wojskowego Szpitala Klinicznego z Polikliniką, Kierownik Polikliniki.
W Kujawsko-Pomorskim Oddziale Wojewódzkim NFZ uzyskaliśmy otrzymaliśmy informację dotyczącą IKP
- Jeśli pacjent nie korzysta z Internetowego Konta Pacjenta, to powinien otrzymać w gabinecie lekarskim papierowy wydruk informacyjny. Założenie Internetowego Konta Pacjenta nie jest obligatoryjne lecz jest bardzo przydatnym narzędziem w zakresie e-zdrowia. W razie potrzeby pomocą służą pracownicy Wydziału Obsługi Klienta w NFZ w Bydgoszczy, z pewnością pomogą w założeniu jak i potwierdzeniu Internetowego Konta Pacjenta – tłumaczy Barbara Nawrocka, rzeczniczka KP OW NFZ w Bydgoszczy.
Barbara Nawrocka dodaje, że w ostatnim tygodniu przychodzi do NFZ wielu pacjentów, którzy chcieliby mieć możliwość dostępu do IKP z wielu względów m.in. możliwości zapisania na szczepienie. W ostatnim tygodniu pracownicy Wydziału Obsługi Klienta potwierdziło 47 takich profili.
- Od 8 stycznia 2020 roku e-recepta jest obowiązkowa. Jednym ze sposobów jej zrealizowania jest podanie w aptece czterocyfrowego kodu. Jest on wysyłany SMS-em albo e-mailem, jeśli osoba, na którą wystawiona jest recepta, ma Internetowe Konto Pacjenta (IKP) – tłumaczy Barbara Nawrocka.
